تصویر پریلودر را ذخیره کنید

0%

https://salamgomrok.com/wp-content/uploads/2020/06/ترخیص.jpg

ترخیص کالا از گمرک بندر عباس

ترخیص کالا از گمرک بندرعباس

آیا در مورد ترخیص کالا از گمرک بندرعباس اطلاعات کامل دارید؟ آیا مزایای ترخیص کالا از گمرک بندرعباس را می‌شناسید؟ آیا مراحل ترخیص کالا از گمرک بندرعباس را می‌دانید؟ آیا برای ترخیص از جنوب کشور به یک گروه بازرگانی معتبر نیاز دارید؟
ترخیص کالا یا ترخیص یک فرآیند در گمرکات است که توسط صاحب کالا یا نماینده قانونی صاحب کالا نزد گمرک، جهت صادرات یا واردات کالا صورت می‌گیرد و در طی آن کالا با انجام تشریفات گمرکی مربوط از اماکن گمرکی خارج می‌شود. فرآیند ترخیص کالا شامل آماده‌سازی و ثبت اسناد و مدارک به­ صورت فیزیکی یا الکترونیکی بوده و محاسبه هزینه‌ها شامل مالیات، سود بازرگانی و حقوق گمرکی و دیگر تسهیلات ارائه شده به واردکنندگان و صادرکنندگان است.
ترخیص کالا در ایران به مفهوم آماده‌سازی و ارائه اسناد و مدارکی از جمله مجوزهای لازم جهت ترخیص کالا نظیر مجوز استاندارد، بهداشت، سازمان انرژی اتمی، وزارت ارتباطات و مخابرات، مبارزه با مواد مخدر، و … است.
همان طور که می‌دانید بندرعباس به دلیل موقعیت جغرافیایی که دارد یکی از قطب‌های اقتصادی ایران به شمار می‌آید. این شهر دارای فاصله تقریبی ۱۳۰۰ کیلومتری با تهران است و نزدیک‌ترین شهر به آن قشم است که به فاصله ۲۸ کیلومتری از آن قرار دارد.
نکته جالبی که در مورد این بندر وجود دارد، تغییر نام‌هایی است که دولت‌های وقت طی سال‌های مختلف بر این بندر گذاشته‌اند. در سال ۹۳۴ هجری قمری، بندر جمرون و در سال ۱۵۱۴، بندر گمبرون نامیده شده است. اما در نهایت با روی کار آمدن حکومت شاه عباس، نام نهایی آن به بندرعباس تغییر پیدا کرد
یکی از بزرگترین و پرکاربردترین بنادر در منطقه خلیج فارس بندرعباس است. این بندر با وسعت ۴۸۰۰ هکتار و وجود ۲ گمرک فعال شهید رجایی و شهید‌باهنر این قابلیت را دارد که سالانه بیش از ۸۸ میلیون کالا را پذیرش کند. در این مقاله می‌خواهیم شما را با نحوه ترخیص کالا از گمرک بندرعباس و ۲ گمرک شهید رجایی و شهید باهنر بیشتر آشنا کنیم.

گمرک شهیدرجایی بندرعباس

گمرک شهیدرجایی در بندرعباس دارای اهمیت زیادی است. وسعت این گمرک مساحتی در حدود ۲۴۰۰ هکتار می‌باشد. در سال ۱۳۷۶ این بندر به صورت منطقه ویژه اقتصادی در هیئت دولت تصویب شد. همین موضوع باعث شد که این گمرک دارای ویژگی‌های منحصر به فردی باشد. یکی از قابلیت‌هایی که این گمرک را از سایر گمرک‌ها متمایز کرده است، وجود جرثقیل‌هایی است که فرآیند ترخیص کالا را سرعت می‌بخشند.
این موضوع از اهمیت زیادی برخوردار است، چرا که این بندر در حال حاضر با ۸۵ شرکت بین‌المللی در ارتباط است و بنابراین درخواست ترخیص کالا در این گمرک زیاد است. اگر بخواهیم از نظر اقتصادی ویژگی منحصر به فرد این بندر را مورد بررسی قرار دهیم، باید بگوییم تنها در بهار سال ۱۳۹۴ بر اساس بررسی‌هایی که انجام شد، حدود ۲ میلیون تن از کل واردات کشور در این منطقه انجام شد. این مقدار چیزی حدود ۲۵ درصد از کل واردات ایران در سال ۹۴ بود. یعنی به میزان ۳ میلیون دلار ترخیص در گمرک شهید رجایی انجام می‌پذیرد.

گمرک شهید باهنر بندرعباس

گمرک شهید باهنر را می‌توان یکی از قدیمی‌ترین گمرک‌های ایران در نظر گرفت که دارای ۱۲ اسکله است. در سال ۱۳۴۶ با توجه به موقعیت جغرافیایی مناسب این منطقه، اقدام به ساخت اسکله سورو در بندرعباس کرده‌اند که همین اسم، نام اولیه گمرک شهید باهنر فعلی بوده است.
همین موضوع باعث شده است که از سال‌های دور بسیاری از بازرگانان این گمرک را برای ترخیص کالای خود انتخاب کنند. جایگاه فعلی این گمرک در بین ۳ گمرک برتر ایران است. فعالیت این گمرک در زمینه‌های صادرات کالاهای غیر نفتی، حمل و نقل مسافرتی و حمل و نقل کالا است.

مزایای ترخیص کالا از گمرک بندرعباس

با وجود سختی فرایند ترخیص کالا از بندرعباس به دلیل گرما و رطوبت بالا، نمی‌توان از برخی مزایای عمده این شهر چشم‌پوشی نمود. گمرک بندرعباس توسط ایجاد شرایط مناسب برای افزایش تجارت و سهولت در ورود کالا و کمک به تاجرانبرای حمل و نقل کالاها در سراسر کشور، اهداف زیر را دنبال می‌کند:
 • ارتقاء شاخص قطب‌های تجارت فرامرزی و بهبود فضای کسب و کار
 • نزدیکی به کشورهای حاشیه خلیج فارس مانند امارات متحده عربی، بحرین، قطر و...
 • اجرای کنوانسیون‌های بین‌المللی و استانداردهای تجاری در کشور
 • بهره‌گیری از امکانات و تجهیزات پیشرفته کنترلی
 • تدوین استراتژی یکپارچه منابع انسانی به منظور توسعه هدفمند سرمایه قطب‌های انسانی و سازمانی
 • راه اندازی نظام مدیریت عملکرد به منظور توسعه و تکمیل سیستم جامع اداری و مالی
 • جلوگیری از ورود کالاها و آلاینده قطب‌های محیط زیستی، مواد پرتوزا خطرناک و زیان‌آور و کالاهای تقلبی و فاسد
 • هزینه کم انبار برای نگهداری کالا
 • باز بودن ۲۴ ساعته درب خروج و درب اداره بندر

هزینه ترخیص کالا از گمرک بندرعباس

هزینه‌ی ترخیص کالا از گمرک بندرعباس نیز مانند دیگر گمرکات کشور می‌باشد. یعنی هزینه‌های ترخیص کالا یک قانون مصوب در تمامی گمرک‌ها است. این هزینه با توجه یه یک سری فاکتورها تعیین می‌شود:
 • متناسب با نوع کالای وارداتی
 • تعداد کالا
 • حجم کالا

مراحل ترخیص کالا از گمرک بندرعباس

 • اخذ قبض انبار و قبض ترخیص از شرکت حمل
 • ورود اطلاعات از طریق سیستم ELP
 • دریافت اظهارنامه واردات و صادرات یا همان کوتاژ و، تعیین مسیر آن توسط گمرک
 • ارایه پرینت اظهارنامه
 • دریافت مجوزهای مورد نیاز از مراجع مربوطه
 • بررسی کالاها توسط گمرک که، طبق مسیرهایی که سیستم در انواع سبز، زرد و قرمز تعیین میکند: • مسیر سبز: بررسی اسناد با حداقل ریسک ممکن • مسیر زرد: بررسی اسناد با ریسک متوسط • مسیر قرمز: بررسی کامل اسناد با ریسک بالا
 • انبارداری کالاها
 • خروج کالا از بندر
انواع ثبت سفارش کالا
سهولت در ترخیص کالا با سلام گمرک
سلام گمرک دارای تجربه موفقی در کلیه امور گمرکی از جمله واردات، صادرات، ثبت سفارش و غیره دارد. این گروه بازرگانی کلیه خدمات در حوزه تجارت را در کم‌ترین زمان ممکن، با کیفیت مطلوبی ارائه می‌دهد.
همان‌طور که گفته شد بندر‌عباس با وسعت ۲۴۰۰ هکتار و وجود دو گمرک شهید رجایی و گمرک باهنر و مزایای ترخیص کالا از گمرک بندرعباس، یکی از مهم‌ترین دروازه‌های صادرات و واردات کالا و از بزرگترین بنادر گمرکی و تجاری در کشور است. به طوری که سالانه ظرفیت واردات و صادرات ۸۰ میلیون تن کالا را دارا است. گمرک بندر شهید رجایی با بیش از ۸۰ بندر معروف و مهم جهان توسط ۳۵ خط کانتینری در تبادل بوده و نقش مهمی را در صنعت حمل و نقل دریایی بین‌المللی ایفا می‌کند.
مراحل ترخیص کالا از گمرک بندرعباس به‌خصوص برای کالاهای فاسد شدنی باید در کم‌ترین زمان ممکن صورت پذیرد چرا که شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب این منطقه می‌تواند خسارات زیادی به کالاها وارد کند و هزینه نگهداری بالایی را برای کانتینر‌ها به‌خصوص، کانتینرهای یخچالی تولید کند. در نتیجه وجود ترخیص کار خبره و با تجربه می‌تواند روند تشریفات گمرکی را سرعت ببخشد.