صادرات شیشه سکوریت در ایران

امروزه با توجه به تقویت تولید داخلی و پیشرفت روز افزون صنایع مختلف در مراکز تولیدی ایران، صادرات شیشه سکوریت و انواع کالا‌ها در ایران افزایش یافته است.

یکی از این کالا‌ها، نوعی شیشه مقاوم تحت عنوان شیشه سکوریت است که صادرات آن افزایش یافته و کشور‌های همسایه تقاضای زیادی برای شیشه‌های مرغوب به ویژه شیشه سکوریت داشته‌اند. در این مقاله ما نگاهی به جنبه‌های مختلف صادرات شیشه سکوریت در ایران انداخته‌ایم.

مشخصات شیشه سکوریت

 

شیشه سکوریت، یکی از پرکاربردترین نوع شیشه است که در سال‌های اخیر با افزایش تولید مرغوب آن روبرو هستیم که این موضوع در صادرات بیشتر تاثیر مستقیم دارد.

شیشه‌های سکوریت با شیشه‌های معمولی تقریبا فرایند ساخت یکسانی دارند و فرق آن‌ها بیشتر در درون مراحل این فرایند است. به عنوان مثال، در مرحله گرما دهی، شیشه سکوریت مدت زمان بیشتری در این مرحله است و قالب گیر‌ی آن هم به طور کلی متفاوت از شیشه‌های معمولی است.

به دلیل فرایند تولید خاص این شیشه، مقاومت شیشه سکوریت در برابر ضربه نسبت به شیشه معمولی بیشتر است و دیر به دیر دچار ترک و شکستگی می‌شود. این ویژگی شیشه سکوریت، آن را برای استفاده در مکان‌های عمومی و پر رفت و آمد لازم می‌کند.

همچنین شیشه سکوریت در مقابل گرما مقاومت بالایی دارد و ایمن‌تر است؛ این نوع شیشه بر اثر اختلاف دما نمی‌شکند و یا دچار ترک نمی‌شود. مقاوم بودن شیشه سکوریت هم در برابر گرما و هم در برابر ضربه و البته تولید با کیفیت مراکز تولیدی در ایران، تاثیر مستقیمی در صادرات شیشه سکوریت به کشور‌های همسایه دارد.

با اینکه شیشه سکوریت از لحاظ شکستن، مقاوم‌تر و با دوام‌تر از شیشه‌های معمولی است، امکان شکستن آن وجود دارد. شیشه سکوریت در صورت شکستن به قطعات ایمن تقسیم می‌شود که این موضوع هم می‌تواند یک مزایا باشد.

در این قسمت نگاه خلاصه‌تری به ویژگی‌های شیشه سکوریت انداخته‌ایم:

  • مقاومت نسبی در برابر ضربه
  • مقاومت نسبی در برابر گرما و اختلاف دما
  • در صورت شکستن، به قطعات ایمن تبدیل می‌شود
  • قطر زیادی دارد
  • دوام بیشتر نسبت به شیشه‌های معمولی

با توجه به ویژگی‌های گفته شده، شیشه سکوریت یکی از پراستفاده‌ترین نوع شیشه در مکان‌های عمومی و پر رفت و آمد است. شیشه‌های مغازه، شیشه‌های دفاتر شرکت و در کل هر مکان عمومی دیگر بیشتر از نوع سکوریت هستند.

صادرات شیشه سکوریت به کشورهای همسایه

 

ایران هر ساله به علت تولیدات مرغوب شیشه سکوریت، صادرات زیادی به کشور‌های همسایه انجام می‌دهد که سود خوب و یک منبع ارزآوری مهم است.

جنس‌های مرغوب و سابقه درخشان ایران در تولید شیشه، باعث شده که کشور‌های همسایه بیشتر واردات شیشه‌ها به ویژه شیشه‌های سکوریت را از ایران داشته باشند.

صادرات عمده شیشه سکوریت، تولید این محصول را نسبت به قبل بیشتر کرده و تولید کنندگان و مراکز تولیدی بیشتر از قبل تمرکز روی کیفیت این کالا داشتند؛ در نتیجه بازار رقابتی بین مراکز تولیدی مهم شیشه سکوریت در ایران به راه افتاده است. البته تجار خارجی بیشتر از تولید کنندگان ثابت شیشه می‌خرند. مگر اینکه دیگر تولید کنندگان تغییر زیادی در قیمت و کیفیت کالا خود بدهند.

بیشترین تقاضا برای شیشه سکوریت از ایران مخصوص دو کشور روسیه و ترکیه است و هر ساله بخش زیادی از صادرات شیشه سکوریت، به این دو کشور صورت می‌گیرد.

صادرات شیشه سکوریت به کشور روسیه

از گذشته، بین ایران و روسیه روابط تجاری و اقتصادی پویایی برقرار بوده است که امروزه این روابط بیشتر شده و همچنان رو به افزایش است.کشور روسیه یکی از تقاضا کنندگان عمده شیشه سکوریت است که تقریبا بیشتر واردات آن از ایران انجام می‌شود و تجار روسی تولید کنندگان ثابتی در ایران دارند.

جنس مرغوب تولیدات شیشه ایرانی باعث شده که تجار روسی اعتماد بیشتری به تولید کنندگان ایرانی بکنند و در نتیجه صادرات شیشه به روسیه بیشتر شود.

اما به سبب وجود بازار رقابتی در ایران، این رقابت به صادرات هم نفوذ کرده برخی مراکز تولیدی برای پیشرفت خود، قیمت را پایین آوردند و کشور روسیه که به دنبال سود بیشتر و ضرر کمتر است، شیشه سکوریت را با قیمت پایین‌تری از ایران می‌خرد.

علت پیشرفت ایران در صادرات شیشه سکوریت

 

بدون شک نخستین دلیل پیشرفت صادرات شیشه سکوریت، کیفیت بسیار خوب این کالا در تولیدات داخلی است که سبب شده تجار خارجی اعتماد بیشتری به محصولات ایرانی کنند.اما دلیلی که باعث پیشرفت بسیار زیاد صادرات شیشه سکوریت شده، وارد شدن ایران به سازمان اقتصادی اوراسیا است.

یکی از مزایای عضو شدن ایران به این سازمان اقتصادی، آشنایی بیشتر کشور‌های با انواع تولیدات داخلی به ویژه شیشه سکوریت است که درصد صادرات را در حال و آینده بیشتر می‌کند.کشور ایران با عضو شدن در سازمان اوراسیا، صادرات مستقیم و پر سود‌تری داشته است به گونه‌ای که درصد سود آوری از طریق ارز بعد از وارد شدن به این سازمان بیشتر شده.

علت آن هم ارتباط مستقیم ایران با کشور‌های تقاضا کننده است که در نتیجه باعث دور زدن تحریم‌های آمریکا و سود دهی بیشتر این صادرات می‌شود.

مراکز تولیدات شیشه سکوریت در ایران

 

به علت پیشرفت ایران در زمینه صادرات شیشه ، مراکز بسیار زیادی به این کار مشغول شدند و مراکز قبلی تولیدات خود را قوی‌تر کردند.

مهم‌ترین مراکز تولیدات شیشه سکوریت، ابتدا در تهران و کرج، سپس در قزوین قرار دارد. این تولیدات از طریق بنادری مثل بوشهر و عباس، خرمشهر و امام صورت می‌گیرد و این بنادر نقش بسیار مهمی در صادرات ایمن و سریع به کشور‌های همسایه دارند.

در پایان

صادرات شیشه سکوریت یکی از پرسود‌ترین صادرات اخیر ایران است که پیشرفت آن در صادرات باعث پیشرفت تولیدات و کیفیت تولیدات شیشه شده است و در نتیجه به یکی منابع مهم ارز آوری در ایران تبدیل شده که پیش بینی می‌شود تا سال‌های آینده این صادرات گسترش بیشتری پیدا کنند.

نقش سلام گمرک در صادرات

گروه بازرگانی سلام گمرک با بیش از ۱۰ سال سابقه ترخیص کالا و خودرو و بهره‌مندی از تیم ترخیص کار متخصص، مجرب و آگاه به قوانین صادرات و ترخیص کالا و خودرو به شما اطمینان می‌دهد که در اسرع وقت و مناسب‌ترین قیمت، کالای شما را از صادر کند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

نیاز به مشاوره دارید ؟ همین الان با ما تماس بگیرید

با شماره تلفن :   8174-2842-021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست