مشاوره بازرسی کالا – آشنایی با انواع بازرسی و چگونگی اخذ پروانه استاندارد

Instagram
Telegram
بازرسی کالا

مشاوره بازرسی کالا – آشنایی با انواع بازرسی و چگونگی اخذ پروانه استاندارد

2,485

بسیاری از تاجران هنگام معاملات بین‌المللی بیم آن را دارند که مبادا کیفیت کالاهای خریداری شده مطلوب نباشد. این امر موجب شده است تا آن‌ها نهایت وسواس را به خرج دهند و به کمک شرکت‌های بازرسی و کنترل کیفی اقدام به آزمایش محصول و ارزیابی کیفی آن کنند. در این سری از مقالات سلام گمرک قصد داریم با ارائه مشاوره بازرسی کالا شما را از چگونگی و مزایای این کار مطلع کنیم. این بازرسی توسط شرکت‌های معتبر که دارای مجوزهای رسمی هستند، انجام شده و شامل کلیه عملیاتی است که این شرکت‌ها جهت ارزیابی و تعیین کیفیت محصولات انجام می‌دهند.

انواع بازرسی کالا

به طور کلی بازرسی از محصول به دو دسته بازرسی در مبدا و بازرسی در مقصد تقسیم می‌شود. البته، طبق قوانین سازمان استاندارد ایران، برخی از کالاها نیازی به دریافت مهر استاندارد نداشته و تنها مواردی که از پیش تعیین شده‌اند مشمول اخذ استاندارد اجباری هستند. لازم به ذکر است که برای صادرات کالا، تمامی محصولات ساخت کشور باید مورد بازرسی قرار گیرند.

بازرسی کالا در مبدا

برای دریافت مشاوره بازرسی کالا در مبدا می‌توانید از مشاوران باتجربه شرکت بازرگانی گذرگاه تجاری جنوب کمک بگیرید. این مشاوران به دلیل تجربه زیاد از تمام نواقص احتمالی کالاها آگاه هستند و شما را با نحوه ارزیابی محصولات آشنا می‌کنند. بازرسی از کالا در مبدا شامل نظارت، آزمایش، نمونه‌برداری، اندازه‌گیری، بازبینی و سایر عواملی که در تعیین کیفیت کالا هنگام بارگیری موثر باشند، می‌شود. این کار باید توسط یکی از شرکت‌های بازرسی کشور که مورد تایید سازمان استاندارد است، انجام شود.

بازرسی  کالا در مقصد

در برخی از موارد مانند عدم حضور شعبه‌های بازرسی ایرانی، نبود وقت کافی برای بازرسی، اعتماد نداشتن تاجران به شعبه‌های بازرسی و غیره ممکن است بازرسی در مبدا و هنگام بارگیری صورت نگیرد؛ از این رو، تمامی کالاهای خریداری شده باید در مقصد و هنگام ترخیص مورد بازرسی قرار گیرند. فرایند بازرسی کالا در مقصد نیز مشابه بازرسی کالا در مبدا بوده، با این تفاوت که اینبار تنها توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران انجام می‌شود. اینکار به این دلیل است تا تمام واردات محصولات به کشور طبق سیاست‌های ارزی کشور انجام گیرد. البته، در صورت ارائه مجوز از سوی این نهاد، شعبه‌های مورد تایید می‌توانند فرایند بازرسی را انجام دهند.

بازرسی کالاهای داخلی

در برخی از کالاهای ساخت کشور برای تعیین کیفیت، شرکت بازرسی مهندسی و صنعتی ایران طبق استانداردهای تعیین شده از سوی نهادهای ذیربط اقدام به ارزیابی کیفی محصول می‌کند. بنابراین، بهتر است هنگام تولید محصولات خود از شرکت‌های مشاوره بازرسی کالا کمک بگیرید. بسیاری از کالاهای ایرانی به دلیل اینکه جزو کالاهای صادراتی قرار دارند برای اینکه به اعتبار کشور و محصولات ساخت ایران لطمه وارد نشود، سازمان استاندارد ملی ایران قوانین سفت و سختی اتخاذ کرده که همگی باید طبق روال طی شوند.

سخن پایانی

در این مطلب شما را با انواع بازرسی محصول آشنا کردیم و هرکدام را به صورت جداگانه توضیح دادیم. برای اینکه هنگام ترخیص کالا یا صادرات محصولات خود در گمرک دچار مشکل نشوید، توصیه می‌شود تمام محصولات خود را بازرسی کیفی کرده و از نهادهای ذیربط پروانه استاندارد دریافت کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

موضوع مرتبط

در بحث‌‌ پیرامون این مقاله شرکت کنید!

تلگرام-سلام-گمرک
اینستاگرام-سلام-گمرک

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تماس سریع ، همیشه پاسخگو هستیم