آیا با نحوه صادرات به عمان آشنایی دارید؟

در مورد چه چیزهایی صحبت می کنیم؟ آشنایی با کشور عمان وضعیت تجارت بین ایران و عمان بندر صادرات به عمان. میزان سود ایران از تجارت با عمان کالاهای صادراتی به عمان صادرات به عمان از بوشهرصادرات به عمان یکی از…
3.مراحل صادرات به عمان55
طرح صادرات به عمان از بوشهر
time-icon

در سریعترین زمان ممکن خدمتگذاریم

money-back-icon-1

مدعی منصفانه ترین قیمت  هستیم

online-support-icon-1

همیشه پاسخگو و همراه شما هستیم

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید: 02128428174

در مورد چه چیزهایی صحبت می کنیم؟

  • آشنایی با کشور عمان
  • وضعیت تجارت بین ایران و عمان
  • بندر صادرات به عمان

.

  • میزان سود ایران از تجارت با عمان
  • کالاهای صادراتی به عمان
  • صادرات به عمان از بوشهر

صادرات به عمان یکی از پرسودترین مناطق تجاری برای بازرگانان و تاجران ایران است. زیرا این کشور روابط سیاسی مناسبی با دولت‌های دیگر و پتانسیل‌های بسیار خوبی برای تجارت دارد. صادرات از جمله موارد بسیار مهم و تأثیرگذار در اقتصاد هر کشوری از جمله ایران است.

1.صادرات به عمان

عمان کشور همسایه‌ی جنوبی ایران است که روابط سیاسی بسیار خوبی با سایر دولت‌های جهان دارد. از این کشور معمولاً با عنوان سلطان قابوس و میانجی‌گر در منازعات سیاسی و بین‌المللی یاد می‌شود. از این رو می‌تواند برای بازرگانان ایرانی یک نقطه‌ی تجاری بسیار مناسب باشد. صادرات به عمان از بوشهر، بندرعباس، جاسک و …  انجام می‌گیرد. اما نکته‌ی مهم در صادرات، شناخت نیازها و مؤلفه‌های فرهنگی و اجتماعی کشور مقصد است. به همین دلیل ما در این مقاله به بررسی کشور عمان و صادرات به عمان از بوشهر، جاسک و بندرعباس می‌پردازیم.

آشنایی با کشور عمان

عمان کشوری عرب ‌زبان است که حدود ۶۶ درصد جمعیت آن را مردان تشکیل می‌دهند. اغلب پیرو دین اسلام (اباظیه) هستند. با این حال در بین آن‌ها اهل سنت و بودایی نیز وجود دارد. مسقط، صحار، صور و صلاله از شهرهای مهم این کشور محسوب می‌شوند. عربی و انگلیسی نیز از زبان‌های رسمی کشور عمان به حساب می‌آیند. این کشور از لحاظ جغرافیایی در بهترین نقطه‌ دنیا (از نظر استراتژیک) قرار دارد.

وضعیت تجارت بین ایران و عمان

معمولاً اغلب کالاهای صادراتی به کشور عمان از ایران فلزات ساخته شده یا نیمه ساخت، گاز مایع، محصولات پتروشیمی، مصالح ساختمانی، میوه و تره‌بار و دام زنده هستند. در مقابل واردات از این کشور شامل خودروها و لوازم مربوط به آن‌ها، ماشین آلات، گازهای صنعتی و خوراک دام است.

در سال ۹۶ میزان سود ایران از تجارت با عمان ۳۳۵ میلیون دلار بوده است. میزان صادرات در سال ۹۷ با جهش ۵۱ درصدی روبرو شد و به ۲/۱ میلیارد دلار رسید. در این سال صادرات به عمان از جاسک، بندرعباس، بوشهر و … رونق چشم‌گیری پیدا کرد. به گونه‌ای که عمان در جایگاه دهم بین کشورهای مقصد صادرات ایران قرار گرفت. در بین کشورهای وارداتی نیز جایگاه شانزدهم را به خود اختصاص داد.

 بندر صادرات به عمان

برای فروش کالاهای مختلف به عمان از طرف ایران، بندرهای جاسک و بندرعباس از بهترین بندر صادرات به عمان محسوب می‌شوند. صادرات به عمان از جاسک و صادرات به عمان از بندر عباس به واسطه‌ نزدیکی آن‌ها به بندر خصب در مسندم عمان، بهترین مسیرهای ارسال کالا با کشتی‌های باری هستند. در این مسیر کالاها از طریق این دو بندر با لنج یا کشتی به خصب و از آن جا توسط کامیون  به مسقط پایتخت عمان فرستاده می‌شوند.

در روند صادرات اکثر تولیدکنندگان ایرانی کالاهای خود را به واسطه‌ شرکت‌های صادراتی به فروش می‌رسانند. بیشتر شرکت‌های فعال برای صادرات در بندرعباس فعالیت دارند. میوه و سبزیجات، سنگ، مصالح ساختمانی و دام زنده از جمله کالاهای صادراتی به عمان از بندرعباس به شمار می‌روند. صادرات به عمان از بوشهر نیز توسط شرکت‌های صادرکننده انجام می‌گیرد. تولیدکنندگان و خدمات دهندگان کالاهای خود را باید به واسطه‌ شرکت‌های مطمئن به کشورهای مقصد ارسال کنند. برخی از این شرکت‌ها حتی  فرآیند ترخیص از گمرک را نیز انجام می‌دهند. با همه‌ این اوصاف متأسفانه در سال ۹۹ به علت شیوع ویروس کرونا مدت‌ها بندر  صادرات به عمان  تعطیل شد. اما اخیراً برای ارسال کالا بندر صادرات به عمان مجدداً راه‌اندازی شده است. صادرات به عمان از جاسک بیشتر شامل محصولات کشاورزی، صنعتی و خشکبار است. صادرات به عمان از بندرعباس نیز شامل میوه و تره بار است که مستقیماً به مسقط پایتخت عمان ارسال شدند.

2.کالاهای صادراتی به عمان

سخن آخر

همان‌طور که گفته شد صادرات به عمان از مسیرهای مختلفی صورت می‌گیرد. این کار توسط شرکت‌های صادراتی معتبری نیز صورت می‌گیرد. در صورتی که حجم کالای ارسالی شما کم باشد می‌توانید برای جلوگیری از هزینه‌های اضافی و دریافت کارت بازرگانی می‌توانید از شرکت‌های واسطه استفاده نمایید. در غیر این صورت می‌تواندی به صورت مستقیم با دریافت کارت بازرگانی برای صادرات کالاهای تولیدی یا خریداری شده خود به این کشور اقدام نمایید.

سوالات متداول :

ایا میشود واسه صادرات از محصولی استفاده کرد که خودم تولیدی اونو ندارم صرفا میرم از کارخانه محصول رو میخرم و اونو با اسم شرکت خودم صادر بکنم به کشورهایی مثل عمان و…؟

برخی از کالاها (مثل مقاطع فولادی، مواد اولیه مثل شمش، شیشه ، سرامیک) فقط می تواند توسط واحدهای تولید کننده صادر شود، یا مواد پتروشیمی در صورت خرید از رینگ بورس امکان صادرات دارد. بقیه کالاها را می توانید خریداری و با رعایت مقررات مربوطه به نام خودتان صادر کنید.

 در زمینه صادرات قصد فعالیت دارم و در حال حاضر از چند کشور از جمله چین، هند، عراق، عمان و… درخواست کالا دارم اما متاسفانه به علت تحریم سیستم بانکی امکان انتقال پول به صورت بدون ریسک نه برای بنده وجود دارد و نه برای خریدار. لطفا” در این زمینه راهنمایی فرمایید؟

کی از مشکلات صدور کالا در حال حاضر مکانیسم برگشت ارز می باشد. خوشبختانه با توافقاتی که در دیدارهای مسئولین با کشورهای مختلف دارند، به دنبال راهکارهایی در این خصوص می باشند. تاکنون نتیجه قطعی حاصل نشده ولی قطعاً روش های جایگزین و راه حل هایی پیدا خواهد شد که باید به سایت بانک مرکزی و مشورت با امور بین المللی بانک خود مرتباً مراجعه داشته باشید.

درباره شرایط و ضوابط صادرات میوه خشک شده به عمان و ترکیه میخواستم کمی راهنمایی برفرمایید. از کجا میتونم درباره هر کشور ضوابط بهداشتی و گمرکی خاص اون کشور رو مطلع بشم؟

معمولاً اطلاعات مربوط به شرایط و مجوزها در کشور مقصد فقط توسط وارد کننده در آن کشور قابل حصول و امکان پذیر است. بنابراین صادر کننده برای صدور باید مقررات کشور خود را رعایت کند. مثلاً برای صدور زعفران از ایران مجور استاندارد و سازمان غذا و دارو لازم است ولی کشور مقصد (وارد کننده) مقررات خود را دارد. این اطلاعات را معمولاً از وابسته های بازرگانی مستقر در سفارتخانه ها (مثلاً ترکیه و عمان) می توان بدست آورد. در کشورهایی که وابسته بازرگانی داریم (مثل 22 کشور که در سایت TPO.IR تحت نام وابسته های بازرگانی نیز می توان بدست آورد.

با توجه به پتانسیل های موجد برای صادرات، مقصدی مانند کشور عمان بسیار قابل توجه است. چگونه میتوانم نیاز های بازار مصرف عمان را شناسایی کنم تا صادرات مطلوبی ذاشته باشم؟

شناسایی اقلام وارداتی این کشور می توانید یکی از راه های بررسی نیازهای وارداتی آن بر اساس سوابق تجاری گذشته باشد. برای این کار می توانید از سایت مرکز تجارت بین المللی به آدرس Trademap.org استفاده کنید. با انتخاب گزینه واردات و نام کشور عمان، فهرستی از کالاهای وارداتی این کشور در اختیار شما قرار می گیرد و با ثبت نام در سایت می توانید به فهرست کالاها با کد تعرفه هشت رقمی هم دسترسی پیدا کنید.

در حال حاضر چطور میشه یه سری اقلام رو به عمان صادر کرد؟ آیا میشود به همراه بار رفت ؟ آیا شرکت های توزیع کننده ای هست؟

ازمان توسعه تجارت ایران، فهرستی از شرکت های مدیریت صادرات را به همراه مشخصات آنها منتشر و رتبه بندی می کند. این شرکت ها هر یک در حوزه کشورهای مشخصی فعالیت می کنند. در اخرین به روزرسانی این فهرست، 62 شرکت مدیریت صادرات وجود دارد که برخی از آنها بر روی کشور عمان و یا کشورهای حاشیه خلیج فارس فعالیت می کنند. می توانید از خدمات آنها بهره برداری نمایید. این فهرست به همراه مشخصات تماس شرکت ها پیوست شده است. ضمناً می توانید از خدمات اتاق مشترک ایران و عمان  استفاده کنید.

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۵ رای

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

تماس سریع ، همیشه پاسخگو هستیم