آموزش فرایند صادرات

آموزش فرایند صادراتدر این مقاله از آموزش فرایند صادرات یک تصویر کلی از این برنامه ارائه شده است . صادرات یک فرآیند حساس می باشد که باید کسانی که مایل به فعالیت در این حوزه می باشند با آگاهی و…
فرایند صادرات
time-icon

در سریعترین زمان ممکن خدمتگذاریم

money-back-icon-1

مدعی منصفانه ترین قیمت  هستیم

online-support-icon-1

همیشه پاسخگو و همراه شما هستیم

برای مشاوره رایگان تماس بگیرید: 02128428174

آموزش فرایند صادرات

در این مقاله از آموزش فرایند صادرات یک تصویر کلی از این برنامه ارائه شده است . صادرات یک فرآیند حساس می باشد که باید کسانی که مایل به فعالیت در این حوزه می باشند با آگاهی و دقت نظر وارد آن شوند. آموزش در زمینه صادرات و بازاریابی می تواند تاثیر زیادی بر عملکرد فعالا این حوزه در بازارهای جهانی داشته باشد.

1_تحقیق در زمینه انتخاب بازارهای هدف

تحقیقات در زمینه انتخاب بازارهای هدف ، به دلایل زیادی بسیار پرهزینه است.  به همین علت باید علاقه مندان به صادرات ابتدا  اقدام به ارزیابی بازارها کنند و پس از حذف بازارهای نامتناسب ، بازار مناسب را شناسایی کرده و درنهایت برنامه‌های بازاریابی خود را در آن پیاده نمایند.تصویر روبرو نمایی کلی از فرایند صادرات می باشد.

فرایند-صادرات-کالا-300x300

برای یافتن بازارهای مناسب، موارد زیر را بررسی کنید:

1. بررسی شرایط  کلان کشور موردنظر ( از نظر فرهنگ، مذهب ، علایق )
2. بررسی شرایط بازار آن کشورها
3. آیا امکان رقابت در بازار موردنظر وجود دارد

2_طراحی و اجرای برنامه بازاریابی صادراتی

بازاریابی در بازارهای صادراتی بسیار سخت تر و پیچیده‌تر از بازاریابی در کشور خودمان است. در صادرات، صادرکننده با تعداد زیادی بازار مواجه است که  شناخت محدودی از آن‌‌ها دارد. باید توجه داشت بازاریابی یک فرآیند حساس و پیچیده می باشد و در تمامی مراحل صادرات باید به آن توجه نمود.

مهم‌ترین عامل در موفقیت صادرات و بهبود عملکرد صادراتی طراحی و اجرای برنامه بازاریابی صادراتی می باشد.

the-export-process-ُsalamgomrok (1)

3-1_دریافت مجوزهای لازم جهت صادرات

از مواردمهمی که بازرگان باید در آموزش فرایند صادرات به آن توجه داشته باشد ، اخذ مجوزهای مربوط به صادرات کالا یا خدمات است. در خصوص صادرات برخی از کالاها نیاز به اخذ مجوزهای خاصی می باشد. برخی از این مجوزها عبارت است از گواهی بهداشت و قرنطینه دامی و نباتی، شناسنامه‌فرش برای فرش‌های دستبافت،  گواهی استاندارد برای کالاهای مشمول مقررات اجباری استاندارد صادراتی، مجوز صادرات دارو و …، وصادرکننده باید در حوزه مربوط به کار خود از مجوزهای مورد نیاز اطلاع دقیقی داشته باشد.

3-2_عقد قرارداد با خریدار خارجی

یکی از موضوعات مهم در فرآیند صادرات و واردات، عقد قرارداد می باشد.در بسیاری از موارد فعالان بازرگانی بین‌الملل اقدام به انعقاد قرارداد نمی کنند و عملاً پیش فاکتور نقش قرارداد را در معاملات ایفا میکند، ولی برای اطمینان بیشتر، لازم است در معاملات بین‌الملل اقدام به عقد قرارداد شود تا تعهدات طرفین مشخص گردد.

4-1_نحوه دریافت وجه حاصل از صادرات

پس از توافق و بسته شدن قرارداد در بازرگانی بین‌الملل، طرفین باید اطلاعات، کالا، اسناد محموله، و پول را بین یکدیگر منتقل نمایند. این موضوع که پس از مذاکره و توافق، ابتدا پول یا کالا جابجا شوند، بستگی به توافق طرفین دارد. برای انتقال پول از 5 روش می‌توان استفاده کرد:

• پرداخت بر اساس حساب باز (نسیه)
• پرداخت بر اساس پیش‌پرداخت
• پرداخت بر اساس برات
• پرداخت با اعتبارات اسنادی
• پرداخت در چارچوب تعهد پرداخت بانکی

4-2_بیمه در صادرات

برای پوشش خطرات هنگام نقل و انتقال کالا، توصیه می شود حتما از بیمه استفاده شود.یک چارچوب استاندارد برای بیمه حمل‌ونقل وجود دارد.در ایران نیز این چارچوب مورد توافق است.

4-3_بازرسی کالا در صادرات

معمول خریداران در زمان تولید، بسته‌بندی و ارسال کالا حضور ندارند تا از انطباق  کالای ارسالی اطمینان مطمن شوند . در این حالت خریدار می‌تواند از شرکت ها یا سازمانهای  بازرسی کالا بخواهد تا کالایی که توسط صادرکننده تولید و بسته‌بندی شده است را کنترل نماید تا همان کالایی باشد که مورد توافق قرارگرفته بود. شرکت مورد اشاره اقدام به نمونه‌برداری، اندازه‌گیری و آزمایش کالا کرده تا کیفیت و کمیت محصول را مورد ارزیابی قرار دهد.

انواع بازرسی :

• اصالت فروشنده
• حین تولید
• قبل از حمل و بعد از حمل
• قیمت
• استاندارد اجباری

4-4_حمل و نقل در صادرات

پس از انجام بازرسی‌های لازم، کالا در اختیار حمل‌کننده قرار می‌گیرد تا در قبال دریافت کرایه حمل، کالا را به مقصد تعیین شده برساند.  اختیار انتخاب حمل‌کننده یک مزیت محسوب می‌شود.

حمل‌ونقل می‌تواند به روش‌های زیر انجام شود:

• دریایی
• جاده‌ای
• ریلی
• هوایی
• مرکب

معمولاً طرفین با توجه به نوع کالا، مبدأ و مقصد، حجم و وزن کالا، هزینه، سرعت حمل، ریسک و … اقدام به تعیین روش حمل می‌کنند.

5_ترخیص کالای صادراتی از گمرک کشور مبدا

در بازرگانی باید کالا را حداقل از گمرک کشورهای مبدأ و مقصد عبور داد. به‌طور طبیعی قوانین کشور مقصد در خصوص خروج کالا از گمرک می‌تواند متفاوت باشد. انجام امور مربوط به گمرک مبدأ و مقصد با توجه به قاعده اینکوترمز انتخاب شده بر عهده فروشنده یا خریدار است. در خصوص ترخیص صادراتی از گمرک کشورمان نیز به‌طور طبیعی قوانین کشور جاری است. در قوانین کشور ما، کار دریافت مجوزهای صادرات و ترخیص صادراتی به‌مراتب از فرآیند مربوط به واردات ساده‌تر بوده و با سرعت بالاتری انجام می‌شود.

6_ خدمات پس از فروش در صادرات

در آخرین مرحله ( آموزش فرایند صادرات ) صادرکننده باید ارتباط خود را با خریدار حفظ کند. این وضعیت خصوصاً در مواردی که صادرکننده قصد حضور پایدار و بلندمدت در بازار را دارد، اهمیت بیشتری خواهد داشت. در برخی از موارد ارائه خدمات پس از فروش برای ورود به بازار ضروری است، چراکه دولت میزبان صادرات را منوط به ارائه خدمات پس از فروش می‌کند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۶ رای

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

تماس سریع ، همیشه پاسخگو هستیم