صادرات گچ، آهک و پنل های گچی

ایران جزو کشورهایی است که محصولات بسیاری را به کشورهای همسایه و حتی کشورهای دوردست و غیر همسایه صادر می‌کند. صادرات گچ و آهک نمونه‌ای از صادرات‌های ایران است که از طریق بندرعباس، بوشهر، امام و خرمشهر به مناطق دیگر منتقل می‌نمایند. در ادامه قصد داریم درباره صادرات گچ و آهک و به طور کلی موادمعدنی از ایران به سایر کشورها توضیحاتی را برای شما ارائه دهیم.

تاریخچه صادرات گچ و آهک به چه زمانی بر می‌گردد

 

تاریخچه‌ی صادرات گچ و آهک و مواد معدنی در حجم انبوه و زیاد به اواخر دهه‌ی۶۰ و اوایل دهه‌ی۷۰برمی‌گردد. در ابتدای کار، کلیه محصولات صادراتی به کشورهای حاشیه‌ی خلیج فارس که برای سنگ گچ به مقصد امارات و شن و ماسه به مقصد کویت بود، از طریق باری با ظرفیت‌های۲۵۰۰ تا ۱۰۰۰۰ تن انجام می‌گرفت.

اما به مرور و کم کم با افزایش حجم صادرات و تمایل کشور هند به خریداری سنگ گچ و سنگ آهک ایران،کشتی‌های باربری با ظرفیتی بزرگ‌تر از ۲۰ هزار تن تا ۴۰ هزار تن نیز مورد استفاده قرار گرفتند. صادرات مواد معدنی در اواخر دهه‌ی۷۰ توسعه پیدا نمود و هنوز هم پس از گذشت سال‌ها صادرات گچ و آهک جزو یکی از بزرگترین اقلام صادراتی ایران محسوب می‌شود.

دلایل گستردگی صادرات گچ و آهک چیست؟

 

کشورهای بسیاری در همسایگی ما هستند که در حال بازسازی ساختمان‌ها، مناطق و به طور کلی زیرساخت‌های خود هستند که از جمله‌ی این کشورها می‌توان به عراق، افغانستان، ترکیه و… اشاره کرد. در این کشورها کارخانجات کافی جهت تولید گچ و آهک وجود ندارد و معادن سنگ گچ و آهکی را نیز دارا نیستند و به همین علت باید اقدام به وارد نمودن گچ و آهک کند.

ایران کشوری ست که وسعت بسیار زیادی دارا است و از معادن سنگ آهک و گچ کاملا غنی است. علاوه بر آن کارخانجات تولیدی بسیار زیادی دارد که هرکدامشان ظرفیت بالا و مناسبی جهت تولید و صادر نمودن این اقلام پرمصرف و پراستفاده دارند.

یکی دیگر از دلایل گسترگی صادرات گچ و آهک این است که پول ایران دارای ارزش کمی است و قیمت صادراتی ایران در کشورهای دیگر بسیار ارزان و مقرون به صرفه و غیرقابل رقابت است و این خود مزید بر علت شده و سبب می‌شود که برای کاهش هزینه‌های اقتصادی کشورهای دیگر از ایران محصولات مورد نظر خود را وارد کند.

علاوه بر آن کیفیت عالی و مرغوبی که برای گچ و آهک صادراتی وجود دارد سبب شده سابقه درخشانی در این خصوص ایجاد شود. سنگ آهک و گچ ایران درصد بسیار ناچیزی ناخالصی در خود دارد که این مورد موجب شده محبوبیت بسیاری پیدا نماید.

ایران دارای ذخایر بسیار زیادی از سنگ گچ می‌باشد و به همین علت دارای ظرفیت‌های لازم برای صادرات است. سنگ گچ جزو منابعی محسوب می‌شود که هم اکنون هم به شکل خام و هم به شکل پخته در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پودر گچ از پختن و آسیاب کردن سنگ گچ به طرق مختلف به دست می‌آید. رنگ گچ به صورت کلی سفید رنگ است ولی به علت وجود ناخالصی‌هایی همچون مواد آلی و اکسید آهن ممکن است به رنگ‌های دیگری مانند خاکستری و یا زرد هم دیده شود.

گچ دارای کاربردهای بسیاری است. از گچ در صنایع مختلف مانند ساختمان سازی، صنایع چینی و سرامیک صنعت شیشه سازی و ریخته‌گری، کاغذ سازی، پتروشیمی، کشاورزی، پزشکی و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع مختلف آهک صادراتی و کاربردهای آن کدام هستند؟

 

 

آهک صادراتی انواع مختلفی دارد و آشنایی با آن کمک زیادی به درک بهتر صادرات گچ و آهک می‌کند. هرکدام از انواع آن را به طور خلاصه توضیح می‌دهیم.

سنگ آهک

سنگ آهک در واقع همان آهک خام است که جزو یکی از پرمصرف‌ترین و پرفروش‌ترین مواد معدنی به حساب می‌آید. سنگ آهک در صنایع و حوزه‌های مختلف مانند ساختمان سازی به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آهک زنده

آهک زنده یا پخته به شکل‌های مختلفی همچون کلوخه و پودری در کشورهای همسایه مورد استفاده قرار می‌گیرد. به آهک زنده،اکسید کلسیم هم می‌گویند و دارای خاصیت ضدعفونی کنندگی است که در پرورش دام و طیور کاربردهای بسیاری دارد. علاوه بر آن به شکل بسیار گسترده‌ای در تولید سیمان هم از آهک زنده استفاده می‌کند.

آهک هیدراته شده                                      

آهک هیدراته شده به شکل پودری سفید رنگ است و این مدل آهک هم جزو پرمصرف‌ترین مواد معدنی محسوب می‌شود. از این ماده‌ی معدنی در ساختمان سازی تهیه‌ی ملات تصفیه‌ی آب آشامیدنی صنایع فولاد و ذوب آهن و ضدعفونی کردن محیط‌های آلوده و دفن زباله استفاده می‌کنند.

آهک میکرونیزه

این مدل آهک به شکل بسیار گسترده‌ای در تولید و ساخت محصولات شیمیایی روزمره مانند تولید پلاستیک و محصولات پلیمری، رنگ،رزین،چسب و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. نکته قابل توجه آنکه تولید پودر آهک میکرونیزه احتیاج به یک سری تجهیزات خاصی دارد که در اکثر کشورهای همسایه به صورت صنعتی وجود ندارد.

انواع مختلف سنگ گچ صادراتی خالص معادن به چه صورتی هستند؟

سنگ گچ بدون آب تبلور،در رگه‌های بین سنگ‌ها به وسیله‌یآب‌های زیرزمینی در نزدیکی سطوح قابل دیدن به گچ آبدار تبدیل می‌شود و به دلیل آنکه از آب نمکی تشکیل شده در اغلب اوقات می‌تواند شامل کانی‌های دیگری همچون نمک‌های کلر و سدیم و گوگرد باشد و حتی حباب‌های هوا و آب را به دام بیندازد.

سنگ گچ در مقایسه با سنگ معمولی یا کوارتز یک عایق حساس به گرما محسوب می‌شود. سنگ‌های گچ در مدل‌ها و اشکال مختلفی به سایر کشورها صادر می‌شود که در ادامه به آن می‌پردازیم.

سنگ گچ سلنیت

این مدل یک سنگ گچ بی رنگ و شفاف است. سلنیت یک کلمه یونانی به معنی ماه و سنگ ماه نما است.

سنگ گچ ساتین اسپار

این مدل نوع دیگری از سنگ گچ است که دارای یک فرم فیبری با جلا ابریشمی سنگ گچ است که دقیقا مثل تار متراکم به هم پیوسته است.

سنگ گچ آلاباستر

این سنگ گچ به اسم مرمر سفید هم شناخته می‌شود که به شکل ریزدانه فشرده و نرم است. قرن‌های بسیاری است که از این مدل سنگ گچ در مجسمه سازی و ساخت لوازم تزئینی استفاده می‌کند.

سنگ گچ ژیپست یا جیپست

ژیپست یک مدل سنگ گچ کاملا فشرده و پودری شکل است که با کمی رس مخلوط شده است.

سنگ گچ مارین گلاس

سنگ گچ مارین گلاس یک مدل سنگ گچ ورقه‌ای مطبق است که به شکل لایه لایه است. این مدل سنگ مصرف گچ‌پزی ندارد.

سنگ گچ خوشه‌ای

سنگ گچ خوشه‌ای هم نمونه‌ایدیگر از سنگ گچ بوده که دارای تارهای ابریشم به هم پیوسته است.

سنگ گچ خالص

سنگ گچ خالص کاملا بی رنگ است و اگر در ترکیب آن زغال باشد به رنگ خاکستری در می‌آید و اگر دارای هیدراکسید آهن باشد به رنگ‌های زرد روشن و یا کبود درمی‌آید.

سنگ گچ بلوری

این مدل از سنگ‌ها یا از برگ‌های نازک هیدروسولفات کلسیم که به یکدیگر چسبیده‌اند و یا از تارهای بلوری هیدرو سولفات کلسیم که به هم می‌چسبند به وجود آمده‌اند.

سنگ گچ غیر بلوری

سنگ گچ غیر بلوری در واقع فراوان‌ترین سنگ گچ هستند که اغلب کاربرد گچ‌پزی دارند.

قطب‌های صادرات مواد معدنی در ایران در کدام قسمت قرار دارند؟

از دیرباز تا کنون جنوب کشورمان ایران مهد تجارت و داد و ستد محسوب شده است. بنادر تاریخی واقع در جنوب کشور باهدف رونق اقتصاد کسب و کار درآمدزایی و اشتغال احداث و ساخته شده آمده‌اند. در ادامه قصد داریم مهم‌ترین این قطب‌های صادرات مواد معدنی در ایران را معرفی نماییم.

بندر بوشهر

صادرات گچ و آهک از بندر بوشهر انجام می‌شود. با توجه به توسعه‌ی بندر بوشهر در آینده‌ای نزدیک، این بندر به بهترین مکان برای راه اندازی پایانه‌ی صادراتی مواد معدنی تبدیل خواهد شد. این بندر حتی در گذشته مرکز اصلی صادرات و واردات کالا و جزو اصلی‌ترین و مهم‌ترین منبع درآمد حکومت محسوب می‌شد.

نزدیکی بندر بوشهر به کشورهای حوزه‌ی خلیج فارس مانند قطر بحرین و کویت سبب شده صادرات گسترده‌ای از مواد معدنی به این کشورها صورت گیرد.

بندر عباس

شهر بندر عباس مرکز استان هرمزگان در جنوب کشور یکی از بزرگترین بنادر است. مقادیر بسیار بالایی از ترانزیت کالا به وسیله‌ی بنادر شهید رجایی و باهنر انجام می‌شود. این بندر یکی از مراکز مهم فعالیت‌های تجاری و اقتصادی در کشور محسوب می‌شود.

بندر امام خمینی

صادرات گچ و آهک از بندر امام یکی از امتیازات این بندر است. بندر امام خمینی یکی از بنادر استان خوزستان در خلیج فارس است که با دارا بودن ۳۸اسکله‌ی فعال به طول ۷ کیلومتر بزرگترین بندر فعال در ایران محسوب می‌شود.

عمده ساکنان این بندر در امورات مختلفی همچون کشتی رانی،شیلات،صنایع، گمرک و… مشغول به فعالیت هستند. بندر امام خمینی برای توسعه‌ی صادرات و واردات ساخته شد و خیلی سریع در کوتاه مدت به قطب اقتصادی خوزستان تبدیل شد.

بندر خرمشهر

بندر خرمشهر در واقع در منتهی الیه جنوب غربی خوزستان واقع شده که از زیرساخت‌های بسیار مناسب بازرگانی برای مبادلات کالا برخوردار است.

این بندر یکی از بنادر کانتینری کشور در ناحیه‌ی خلیج فارس است که به علت همجواری با کشور عراق یک منطقه‌ی کاملا استراتژیک و حائز اهمیت از لحاظ تجاری و سیاسی محسوب می‌شود. برخلاف امکانات کانتینری موجود در بندر خرمشهر توسعه‌ی این ترمینال و ساخت یک ترمینال استاندارد به وسعت۳۰ هکتار در دستورات کار این بندر قرار دارد.

در پایان

ایران کشوری غنی از معادن سنگ گچ و آهک است که هرساله صادرات بسیار زیادی را از طریق بنادر امام خمینی، بوشهر، بندر عباس و…. به کشورهای همسایه دارد. این بنادر در واقع قطب‌های اقتصادی کشور محسوب شده و بسیار حائز اهمیت هستند.

سنگ آهک ایران از لحاظ کیفی در سطح بسیار خوبی قرار دارد و درصد ناخالصی‌های آن بسیار کم است که همین موضوع سبب ارزشمندی و کاربردی تر شدن این ماده‌ی معدنی شده است. گچ هم ماده‌ی معدنی دیگری ست که کاربردهای بسیار زیادی در صنایع مختلف دارا هستند.

به علت عوامل بسیاری همچون هزینه‌ی حمل و نقل پایین و اقتصادی بودن طرح کشورهای مختلفی اقدام به وارد نمودن سنگ گچ و آهک از ایران به کشور خود می‌کند و از این مواد معدنی وارد شده در صنایع و امورات مختلفی استفاده می‌کنند.

نقش سلام گمرک در صادرات

گروه بازرگانی سلام گمرک با بیش از ۱۰ سال سابقه صادرات و ترخیص کالا و خودرو و بهره‌مندی از تیم ترخیص کار متخصص، مجرب و آگاه به قوانین صادرات و ترخیص کالا و خودرو به شما اطمینان می‌دهد که در اسرع وقت و مناسب‌ترین قیمت، کالای شما را از صادر کند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۸ رای

نیاز به مشاوره دارید ؟ همین الان با ما تماس بگیرید

با شماره تلفن :   8174-2842-021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست