صادرات گچ، صادرات آهک و صادرات پانل گچ

بیش از 5 سال است که گروه تجاری آموزشی سلام گمرک در زمینه انجام خدمات گمرکی و لجستیک کالای صادراتی علی الخصوص در زمینه صادرات گچ، صادرات آهک، صادرات پانل گچ فعالیت می‌کند. تجربۀ این سال‌ها به ما نشان داده است که سرعت و قیمت منصفانه و آگاهی به قوانین گمرکی و بازرگانی در افزایش کیفیت خدمت رسانی و رضایت صادر کننده نقش بسزایی ایفا می کند. دقیقاً همین نگاه بود که باعث شد ما وارد عرصۀ انجام خدمات گمرکی و لجستیک در زمینه صادرات گچ، صادرات آهک، صادرات پانل گچ شویم. به این امید که بتوانیم نقشی کوچک در بهبود و توسعه تجارت ایران عزیزمان داشته باشیم.

خسرو محمدی-سلام گمرک
time-icon

در سریعترین زمان ممکن خدمتگذاریم

money-back-icon-1

مدعی منصفانه ترین قیمت  هستیم

online-support-icon-1

همیشه پاسخگو و همراه شما هستیم

صادرات گچ

ایران جزو کشورهایی است که محصولات بسیاری را به کشورهای همسایه و حتی کشورهای دوردست و غیر همسایه صادر می‌کند. صادرات گچ و آهک نمونه‌ای از صادرات‌های ایران است که از طریق بندرعباس، بوشهر، امام و خرمشهر به مناطق دیگر منتقل می‌نمایند. در ادامه قصد داریم درباره صادرات گچ و آهک و به طور کلی موادمعدنی از ایران به سایر کشورها توضیحاتی را برای شما ارائه دهیم.

صادرات گچ - صادرات گچ از گمرک بوشهر

چرا صادرات پانل گچ، صادرات گچ، صادرات آهک از ایران ؟

کشورهای بسیاری در همسایگی ما هستند که در حال بازسازی ساختمان‌ها، مناطق و به طور کلی زیرساخت‌های خود هستند که از جمله‌ی این کشورها می‌توان به صادرات به عراق ، صادرات به قطر ، صادرات به کویت  و صادرات به عمان، افغانستان، ترکیه و… اشاره کرد. در این کشورها کارخانجات کافی جهت تولید گچ و آهک وجود ندارد و معادن سنگ گچ و آهکی را نیز دارا نیستند و به همین علت باید اقدام به وارد نمودن گچ و آهک کند.

ایران کشوری ست که وسعت بسیار زیادی دارا است و از معادن سنگ آهک و گچ کاملا غنی است. علاوه بر آن کارخانجات تولیدی بسیار زیادی دارد که هرکدامشان ظرفیت بالا و مناسبی جهت تولید و صادر نمودن این اقلام پرمصرف و پراستفاده دارند.

یکی دیگر از دلایل گسترگی صادرات گچ و آهک این است که پول ایران دارای ارزش کمی است و قیمت صادراتی ایران در کشورهای دیگر بسیار ارزان و مقرون به صرفه و غیرقابل رقابت است و این خود مزید بر علت شده و سبب می‌شود که برای کاهش هزینه‌های اقتصادی کشورهای دیگر از ایران محصولات مورد نظر خود را وارد کند.

علاوه بر آن کیفیت عالی و مرغوبی که برای گچ و آهک صادراتی وجود دارد سبب شده سابقه درخشانی در این خصوص ایجاد شود. سنگ آهک و گچ ایران درصد بسیار ناچیزی ناخالصی در خود دارد که این مورد موجب شده محبوبیت بسیاری پیدا نماید.

ایران دارای ذخایر بسیار زیادی از سنگ گچ می‌باشد و به همین علت دارای ظرفیت‌های لازم برای صادرات گچ است. سنگ گچ جزو منابعی محسوب می‌شود که هم اکنون هم به شکل خام و هم به شکل پخته در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پودر گچ از پختن و آسیاب کردن سنگ گچ به طرق مختلف به دست می‌آید. رنگ گچ به صورت کلی سفید رنگ است ولی به علت وجود ناخالصی‌هایی همچون مواد آلی و اکسید آهن ممکن است به رنگ‌های دیگری مانند خاکستری و یا زرد هم دیده شود.

گچ دارای کاربردهای بسیاری است. از گچ در صنایع مختلف مانند ساختمان سازی، صنایع چینی و سرامیک صنعت شیشه سازی و ریخته‌گری، کاغذ سازی، پتروشیمی، کشاورزی، پزشکی و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تاریخچه صادرات گچ و آهک به چه زمانی بر می‌گردد؟؟

تاریخچه‌ی صادرات گچ و آهک و پانل گچی و مواد معدنی در حجم انبوه و زیاد به اواخر دهه‌ی۶۰ و اوایل دهه‌ی۷۰برمی‌گردد. در ابتدای کار، کلیه محصولات صادراتی به کشورهای حاشیه‌ی خلیج فارس که برای سنگ گچ به مقصد امارات و شن و ماسه به مقصد کویت بود، از طریق باری با ظرفیت‌های۲۵۰۰ تا ۱۰۰۰۰ تن انجام می‌گرفت.

اما به مرور و کم کم با افزایش حجم صادرات گچ و تمایل کشور هند به خریداری سنگ گچ و سنگ آهک ایران،کشتی‌های باربری با ظرفیتی بزرگ‌تر از ۲۰ هزار تن تا ۴۰ هزار تن نیز مورد استفاده قرار گرفتند. صادرات مواد معدنی در اواخر دهه‌ی۷۰ توسعه پیدا نمود و هنوز هم پس از گذشت سال‌ها صادرات گچ و آهک جزو یکی از بزرگترین اقلام صادراتی ایران محسوب می‌شود.

تاریخچه صادرات گچ و آهک به چه زمانی بر می‌گردد؟؟
تاریخچه‌ی صادرات گچ و آهک و پانل گچی و مواد معدنی در حجم انبوه و زیاد به اواخر دهه‌ی۶۰ و اوایل دهه‌ی۷۰برمی‌گردد. در ابتدای کار، کلیه محصولات صادراتی به کشورهای حاشیه‌ی خلیج فارس که برای سنگ گچ به مقصد امارات و شن و ماسه به مقصد کویت بود، از طریق باری با ظرفیت‌های۲۵۰۰ تا ۱۰۰۰۰ تن انجام می‌گرفت.

اما به مرور و کم کم با افزایش حجم صادرات گچ و تمایل کشور هند به خریداری سنگ گچ و سنگ آهک ایران،کشتی‌های باربری با ظرفیتی بزرگ‌تر از ۲۰ هزار تن تا ۴۰ هزار تن نیز مورد استفاده قرار گرفتند. صادرات مواد معدنی در اواخر دهه‌ی۷۰ توسعه پیدا نمود و هنوز هم پس از گذشت سال‌ها صادرات گچ و آهک جزو یکی از بزرگترین اقلام صادراتی ایران محسوب می‌شود.

. . .

بسته بندی جهت صادرات- صادرات سنگ از بوشهر

صادر کننده در این مرحله کالای توافق شده را طبق قرار قبلی با خریدار خود در کشور مقصد تهیه کرده و مطابق با استانداردهای آن منطقه بسته بندی می نماید تا برای ارسال از طریق زمینی، دریایی و یا هوایی آماده شود.

بسته بندی جهت صادرات- صادرات سنگ از بوشهر

صادر کننده گچ ( کالا  ) باید مجوزهای لازم را از سازمان ها و ارگان های مربوطه و نهادهایی که در امر صادرات دخالت دارند، دریافت کند تا هنگام صدور کالا با مشکلی مواجه نشود.

حمل و اظهار کالای صادراتی جهت صادرات سنگ از بوشهر

در این مرحل بعد از بسته بندی اقدام به حمل کالا ( گچ،آهک،پنل گچ) به گمرک  نموده و اظهار نامه صادراتی و یا خروجی خود را از آن سازمان اخذ نماید.

تهیه وسیله حمل-صادرات سنگ

بعد از بسته بندی و اخذ مجوزهای لازم  جهت صادرات آهک ، گچ، پنل ( کالا ) و اقدام به اظهار آن در  گمرک  باید  نسبت به تهیه وسله حمل جهت خروج کالا از مرز گمرکی و ارسال به کشور مقصد اقدام کرد .

اخذ گواهی مبدا و فاکتور

اخذ گواهی مبده برای صادرات-صادرات سنگ

بعد از گذر از مراحل فوق جهت صادرات پنل گچ،آهک ( کالا ) در این مرحله فاکتور فروش توسط صادرکننده ،صادر شده و باید به تائید اتاق بازرگانی برسد. اتاق بازرگانی پس از مشاهده فاکتور فروش اقدام  به ارائه گواهی مبدا می نماید و اجازه خروج کالا از کشور را صادر می نماید.

خروج کالا از کشور

خروج کالای صادراتی- صادرات سنگ

در آخرین مرحله شرکت حمل جواز خروج کالا از گمرک را از صادرکننده کالا دریافت کرده و آن را پس از بارگیری به کشور مقصد حمل می کند.

مراحل ذکر شده در بالا خلاصه ای از کلیات مراحل صادرات گچ ، آهک ، پانل گچ ( صادرات کالا )از ابتدا تا انتها بود که تقدیم شما عزیزان گردید. که هر کدام از موارد فوق مراحل خاص خود و جزئیات خاص خود را دارد که در آینده بیشتر در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

مدارک مورد نیاز جهت صادرات گچ و صادرات آهک و صادرات پانل گچی

 • icon

  کارت بازرگانی

  اولین کار جهت صادرات کالا خصوصا صادرات گچ داشتن کارت بازرگانی است . که این مهم را گوره تجاری آموزشی سلام گمرک جهت رفاه حال صادر کنندگان عزیز در صورت تمایل به عهده خواهد گرفت.
 • icon

  استاندارد و مجوزها و بازرسی کالا

  از اسناد مهم برای صادرات حسب مورد  مجوز استاندارد کالا یا مجوزهای مورد نیاز دیگر و گواهی بازرسی کالا متناسب با نوع کالا می باشد.

 • icon

  فاكتور و لیست عدلبندی

  برای صادرات خصوصا صادرات آهک از گمرک بوشهر همچون سایر کالا نیاز به ارائه فاکتور بر اساس ارزش صادراتی اعلامی گمرک ایران و لیست عدلبندی که کلیه مشخصات کالا در آن ذکر شده باشد هست .
 • icon

  قبض باسکول و تاییدیه وزن VGM

  در زمان ورود خودرو حامل کالای صادراتی به گمرک و بعد از تخلیه خودرو ، وسیله نقلیه وزن خواهد شد و قبض صادر می شود که وزن تخلیه شده در  آن ذکر شده است که به قبض باسکول معروف است . ضمنا صاحب کالا باید فرمی معروف به فرم VGM را که وزن کالا را تایید میکند تکمیل و ارائه نماید.
 • icon

  اظهارنامه صادراتی

  بعد از ورود کالا به گمرک و اخذ مجوزها از سازمانهای مربوطه بر اساس اعلام ارزش کالای صادراتی اقدام به اظهار آن در سامانه جامع تجارت فرامرزی خواهند کرد.
 • icon

  گواهی مبدا

  بعد از اظهار همراه با پرینت اظهار نامه ، فاکتور ، پکینگ و درخواست بخ اتاق بازرگانی مراجعه نموده و درخواست صدور گواهی مبدا را خواهیم داد.
 • icon

  بارنامه و مانیفست

  با ارائه مدارک بالا به شرکت حمل اقدام به صدور بارنامه و مانیفست جهت صادرات کالای شما خصوصا صادرات گچ از گمرک خواهد کرد.

مدارک ذکر شده بالا اصلی ترین مدارک مورد نیاز جهت  صادرات گچ و صادرات آهک و صادرات پانل گچی می باشد.

صادرات آهک- صادرات آهک از گمرک بوشهر

قطب‌های صادرات مواد معدنی در ایران در کدام قسمت قرار دارند؟

از دیرباز تا کنون جنوب کشورمان ایران مهد تجارت و داد و ستد محسوب شده است. بنادر تاریخی واقع در جنوب کشور باهدف رونق اقتصاد کسب و کار درآمدزایی و اشتغال احداث و ساخته شده آمده‌اند. در ادامه قصد داریم مهم‌ترین این قطب‌های صادرات مواد معدنی در ایران را معرفی نماییم.

بندر بوشهر

صادرات گچ و آهک از بندر بوشهر انجام می‌شود. با توجه به توسعه‌ی بندر بوشهر در آینده‌ای نزدیک، این بندر به بهترین مکان برای راه اندازی پایانه‌ی صادراتی مواد معدنی تبدیل خواهد شد. این بندر حتی در گذشته مرکز اصلی صادرات و واردات کالا و جزو اصلی‌ترین و مهم‌ترین منبع درآمد حکومت محسوب می‌شد.

نزدیکی بندر بوشهر به کشورهای حوزه‌ی خلیج فارس مانند قطر بحرین و کویت سبب شده صادرات گسترده‌ای از مواد معدنی به این کشورها صورت گیرد.

بندر عباس

شهر بندر عباس مرکز استان هرمزگان در جنوب کشور یکی از بزرگترین بنادر است. مقادیر بسیار بالایی از ترانزیت کالا به وسیله‌ی بنادر شهید رجایی و باهنر انجام می‌شود. این بندر یکی از مراکز مهم فعالیت‌های تجاری و اقتصادی در کشور محسوب می‌شود.

بندر امام خمینی

صادرات گچ و آهک از بندر امام یکی از امتیازات این بندر است. بندر امام خمینی یکی از بنادر استان خوزستان در خلیج فارس است که با دارا بودن ۳۸اسکله‌ی فعال به طول ۷ کیلومتر بزرگترین بندر فعال در ایران محسوب می‌شود.

عمده ساکنان این بندر در امورات مختلفی همچون کشتی رانی،شیلات،صنایع، گمرک و… مشغول به فعالیت هستند. بندر امام خمینی برای توسعه‌ی صادرات و واردات ساخته شد و خیلی سریع در کوتاه مدت به قطب اقتصادی خوزستان تبدیل شد.

بندر خرمشهر

بندر خرمشهر در واقع در منتهی الیه جنوب غربی خوزستان واقع شده که از زیرساخت‌های بسیار مناسب بازرگانی برای مبادلات کالا برخوردار است.

این بندر یکی از بنادر کانتینری کشور در ناحیه‌ی خلیج فارس است که به علت همجواری با کشور عراق یک منطقه‌ی کاملا استراتژیک و حائز اهمیت از لحاظ تجاری و سیاسی محسوب می‌شود. برخلاف امکانات کانتینری موجود در بندر خرمشهر توسعه‌ی این ترمینال و ساخت یک ترمینال استاندارد به وسعت۳۰ هکتار در دستورات کار این بندر قرار دارد.

مفتخریم به همراهی شما در پیشبرد اهداف تجاری

با افتحار اعلام میکنیم که فقط  در سال 1399 در زمینه صادرات گچ ، صادرات آهک ، صادرات پانل گچ به وزن حدودی یک هزار  تن  در قالب 50 کانتینر پ با شرکت های صادر کننده  جهت خدمات گمرکی و  حمل همکاری نموده ایم . که تعدادی از این اظهارنامه ها را در زیر مشاهده خواهید نمود

صادرات پانل گچ - صادرات پانل گچ

انواع مختلف سنگ گچ صادراتی خالص معادن به چه صورتی هستند؟

سنگ گچ بدون آب تبلور،در رگه‌های بین سنگ‌ها به وسیله‌یآب‌های زیرزمینی در نزدیکی سطوح قابل دیدن به گچ آبدار تبدیل می‌شود و به دلیل آنکه از آب نمکی تشکیل شده در اغلب اوقات می‌تواند شامل کانی‌های دیگری همچون نمک‌های کلر و سدیم و گوگرد باشد و حتی حباب‌های هوا و آب را به دام بیندازد.

سنگ گچ در مقایسه با سنگ معمولی یا کوارتز یک عایق حساس به گرما محسوب می‌شود. سنگ‌های گچ در مدل‌ها و اشکال مختلفی به سایر کشورها صادر می‌شود که در ادامه به آن می‌پردازیم.

سنگ گچ سلنیت

این مدل یک سنگ گچ بی رنگ و شفاف است. سلنیت یک کلمه یونانی به معنی ماه و سنگ ماه نما است.

سنگ گچ ساتین اسپار

این مدل نوع دیگری از سنگ گچ است که دارای یک فرم فیبری با جلا ابریشمی سنگ گچ است که دقیقا مثل تار متراکم به هم پیوسته است.

سنگ گچ آلاباستر

این سنگ گچ به اسم مرمر سفید هم شناخته می‌شود که به شکل ریزدانه فشرده و نرم است. قرن‌های بسیاری است که از این مدل سنگ گچ در مجسمه سازی و ساخت لوازم تزئینی استفاده می‌کند.

سنگ گچ ژیپست یا جیپست

ژیپست یک مدل سنگ گچ کاملا فشرده و پودری شکل است که با کمی رس مخلوط شده است.

سنگ گچ مارین گلاس

سنگ گچ مارین گلاس یک مدل سنگ گچ ورقه‌ای مطبق است که به شکل لایه لایه است. این مدل سنگ مصرف گچ‌پزی ندارد.

سنگ گچ خوشه‌ای

سنگ گچ خوشه‌ای هم نمونه‌ایدیگر از سنگ گچ بوده که دارای تارهای ابریشم به هم پیوسته است.

سنگ گچ خالص

سنگ گچ خالص کاملا بی رنگ است و اگر در ترکیب آن زغال باشد به رنگ خاکستری در می‌آید و اگر دارای هیدراکسید آهن باشد به رنگ‌های زرد روشن و یا کبود درمی‌آید.

سنگ گچ بلوری

این مدل از سنگ‌ها یا از برگ‌های نازک هیدروسولفات کلسیم که به یکدیگر چسبیده‌اند و یا از تارهای بلوری هیدرو سولفات کلسیم که به هم می‌چسبند به وجود آمده‌اند.

سنگ گچ غیر بلوری

سنگ گچ غیر بلوری در واقع فراوان‌ترین سنگ گچ هستند که اغلب کاربرد گچ‌پزی دارند.

انواع مختلف آهک صادراتی و کاربردهای آن کدام هستند؟

آهک صادراتی انواع مختلفی دارد و آشنایی با آن کمک زیادی به درک بهتر صادرات گچ و آهک می‌کند. هرکدام از انواع آن را به طور خلاصه توضیح می‌دهیم.

سنگ آهک

سنگ آهک در واقع همان آهک خام است که جزو یکی از پرمصرف‌ترین و پرفروش‌ترین مواد معدنی به حساب می‌آید. سنگ آهک در صنایع و حوزه‌های مختلف مانند ساختمان سازی به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آهک زنده

آهک زنده یا پخته به شکل‌های مختلفی همچون کلوخه و پودری در کشورهای همسایه مورد استفاده قرار می‌گیرد. به آهک زنده،اکسید کلسیم هم می‌گویند و دارای خاصیت ضدعفونی کنندگی است که در پرورش دام و طیور کاربردهای بسیاری دارد. علاوه بر آن به شکل بسیار گسترده‌ای در تولید سیمان هم از آهک زنده استفاده می‌کند.

آهک هیدراته شده

آهک هیدراته شده به شکل پودری سفید رنگ است و این مدل آهک هم جزو پرمصرف‌ترین مواد معدنی محسوب می‌شود. از این ماده‌ی معدنی در ساختمان سازی تهیه‌ی ملات تصفیه‌ی آب آشامیدنی صنایع فولاد و ذوب آهن و ضدعفونی کردن محیط‌های آلوده و دفن زباله استفاده می‌کنند.

آهک میکرونیزه

این مدل آهک به شکل بسیار گسترده‌ای در تولید و ساخت محصولات شیمیایی روزمره مانند تولید پلاستیک و محصولات پلیمری، رنگ،رزین،چسب و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. نکته قابل توجه آنکه تولید پودر آهک میکرونیزه احتیاج به یک سری تجهیزات خاصی دارد که در اکثر کشورهای همسایه به صورت صنعتی وجود ندارد.

 

سوالات متداول

منظور از فرآورده معدنی چیست؟ اگر منظورتان سنگ، گچ یا سیمان است، مشمول فصل 25 می باشد. بله امکان دارد. چنانچه منظور قیر و مواد نفتی باشد، باید مجوزهای مربوطه از سامانه ثامن اخذ شود. البته باید کارت بازرگانی داشته باشید.

سنگ گچ و گچ فرآوری شده تحت کد تعرفه 25201000 و 25202000 طبقه‏ بندی می ‏شوند. طبق امار گمرک ایران، در سال 1397 صادراتی از این محصول به مقصد کشورهای بلاروس، قرقیزستان، مولداوی، روسیه و تاجیکستان انجام نگرفته است. صادرات سنگ گچ فقط به کشور ارمنستان صورت گرفته و صادرات گچ فرآوری شده نیز به مقصد کشورهای ارمنستان، قزاقستان، آذربایجان و ازبکستان بوده.

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۶ رای
تماس سریع ، همیشه پاسخگو هستیم