صادرات سنگ از گمرک بوشهر

امروزه با گسترش صنعت استخراج و سنگ تراشی و صادرات سنگ ( صادرات سنگ از گمرک بوشهر )در سراسر جهان و از جمله کشور ایران، این صنعت به یکی از پر سور ترین صنایع برای تجار و بازرگانان تبدیل شده است. کشور ایران که در واقع به لحاظ دارا بودن معادن سنگ جز ۸ کشور برتر دنیا می‌باشد نیز از این قاعده مستثنی نبوده است.

ایران می‌تواند در گروه صادرات غیر نفتی، سرمایه و ارز آوری بسیار بالایی برای کشور داشته باشد. از این رو، آشنایی با نحوه صادرات سنگ یا صادرات کالا از گمرکات کشور ایران مطلب مهمی است که آشنایی با آن برای هر تاجر یا بازرگانی که قصد صادرات سنگ را دارد الزامی خواهد بود.

بنابراین ما در این مقاله سعی داریم تا به بررسی انجام امور صادرات سنگ از گمرک بوشهر پرداخته و موارد حائز اهمیت در این مورد را برای شما عزیزان بیان نمائیم.

از مزایای صادرات سنگ می‌توان گفت که به طور کلی صادرات سنگ از کشور ایران در واقع یکی پرسودترین تجارت‌های غیر نفتی در کشور محسوب می‌شود که این اتفاق به دلیل کیفیت بسیار بالای سنگ‌های ایرانی و همچنین تنوع بالا در ساختار و طرح‌های آن است که محبوبیت این صنعت را در جهان متمایز کرده است.

پیشرفت ماشین آلات حفاری و تراشکاری نیز از که موجب استخراج بیشتر و سریع‌تر سنگ‌ها از معادن شده است نیز از دیگر دلایل تاثیر گذار بر رونق این تجارت بوده است.در واقع می‌توان گفت که کیفیت سنگ‌های ایرانی در جهان با سنگ‌های کشورهایی همچون ترکیه، چین، اوکراین، ایتالیا و…، رقابت می‌کند و کشورهایی مانند ازبکستان، جمهوری آذربایجان، روسیه، عراق، استرالیا، هلند، چین و ترکیه از جمله کشورهای وارد کننده سنگ ایرانی هستند.

ترکیه و چین هم برخلاف این‌که خود تولید کننده هستند، همچنان از مشتریان و وارد کنندگان پر و پا قرص سنگ‌های زیبا و با کیفیت ایرانی هستند. شاید در نگاه اول این موضوع جالب و خوشایند به نظر برسد اما واقعیت آن است که برخی از بازرگانان تجارت سنگ در ایران، اقدام به فروش فله‌ای یا خام به کشورهای وارد کننده می‌کنند که این امر سبب حذف ارزش افزوده برای کشور خواهد شد و درواقع هیچ گونه سودی برای کشور نخواهد داشت.

طبیعی است که کشورهایی مانند ترکیه یا چین این سنگ‌های خام را با قیمتی بسیار ارزان‌تر خریده و پس از برش و فرآوری مجددا آن را به ایران و دیگر کشورها صادر نمایند.

صادرات سنگ ایران؛ مزایا و مشکلات

 

همان طور که در بخش‌های قبلی به آن اشاره شد، کشور ایران دارای معادن سنگی بسیار زیادی است که همین امر می‌تواند موجب افزایش و رونق صادرات این محصول به سایر کشورها شود. صادرات کالاهای مختلف از کشور ایران از گمرکات این کشور صورت می‌پذیرد که یکی از مهمترین این گمرکات، گمرک بندر بوشهر است که البته با موضوع اصلی مقاله ما که صادرات سنگ از گمرک بوشهر است کاملا در ارتباط خواهد بود.

به طور کلی باید گفت که بندر و گمرک بوشهر یکی از گمرکات مهم کشور ایران است که سابقه‌ای تاریخی و تجاری برای ایران دارد. بوشهر در واقع با دارا بودن ۱۴ کیلومتر طول، یکی از بزرگ‌ترین و معروف‌ترین بنادر به شمار می‌آید. بندر بوشهر قدمتی ۵۰۰۰ ساله دارد و به عنوان بندری که با ۷۰ کشور جهان در ارتباط است می‌تواند اهمیت بسیار زیادی در تجارت و کشور داشته باشد.

مزایای تجارت و صادرات سنگ از گمرک بوشهر

 

گمرک بندر بوشهر در واقع با ۷۰ کشور در جهان در ارتباط است؛ اما این موضوع تنها مزیت این گمرک نخواهد بود. تجارت و صادرات سنگ و کالا از گمرک بوشهر دارای مزایای بسیار دیگری نیز می‌باشد که می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر معامله و به ویژه هزینه‌های آن بگذارد. از جمله مهمترین مزایای گمرک بوشهر می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • فاصله کشور تا کشور وارد کننده
 • راه‌های ارتباطی مطلوب
 • تسهیلات ایجاد شده برای صادر کننده
 • امکانات این گمرک
 • امکانات مربوط به ترانزیت کالا و حمل و نقل استانی

مراحل صادرات سنگ از ابتدا

 

به طور کلی برای صادرات هر نوع کالا مانند سنگ از کشور باید مراحل خاصی را از ابتدا تا انتها طی نمود که در بحث صادرات سنگ از بوشهر نیز صدق خواهد کرد. ما در این بخش به معرفی این مطالب مهم خواهیم پرداخت.

تعیین استراتژی صادرات

تعیین استراتژی صادرات در مراحل صادرات سنگ در واقع فرآیند مهمی است که موجب می‌شود طرح تجاری مشخص شده و اهداف کلی تجارت را بر گیرد که می‌تواند شامل مواردی همچون دفاع از برابر خود در برابر سایر صادر کنندگان موجود، کاهش هزین‌های ثابت، برند سازی، ارزیابی فناوری‌های جدید در حوزه استخراج سنگ و…، باشد

شناخت ریسکهای صادرات

در هر تجارتی ابتدا باید ریسک‌ها را شناخت. از جمله ریسک‌های صادرات سنگ می‌توان به سیاسی، قانونی، نرخ ارز، عدم پرداخت و حمل و نقل اشاره نمود.

یافتن مشتری مناسب برای محصول

قطعا تا مشتری و وارد کننده وجود نداشته باشد، صادرات نیز رخ نخواهد داد. بنابراین باید با برند سازی، شناخت کشورهایی که به سنگ‌های ایران نیاز دارند و جز وارد کنندگان آن هستند، یافتن واسطه، تبلیغات گسترده، حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی و مرتبط با محصول و مواردی از این قبیل اقدام به یافتن و برقراری ارتباط و تعامل با خریداران نمود.

آماده سازی محصول برای صادرات

در بحث آماده سازی محصول برای صادرات که در اینجا منظور صادرات سنگ از بوشهر می‌باشد، باید موارد مختلف و تاثیر گذار بر فروش محصول را در نظر گرفت که در مورد صادرات سنگ مهمترین نکته توجه به سازگاری محصول با سبک زندگی و شرایط آب و هوایی کشور وارد کننده خواهد بود.

برآورد هزینههای موجود

برای کسب موفقیت در تجارت و کسب سود بیشتر از صادرات سنگ باید ابتدا هزینه‌های مربوط به صادرات را برآورد نمود. از هزینه‌های اصلی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • هزینه‌های مربوط به تحقیقات در مورد سنگ ایرانی در بازار بین‌الملل
 • هزینه‌های مربوط به سفر به بازارهایبین‌الملل
 • هزینه‌های مربوط به اعمال تغییرات احتمالی در محصول
 • بسته بندی و برچسب زنیمتناسب برای محصولات
 • هزینه‌های مربوط به بیمه
 • هزینه‌های مربوط به بررسی اعتبار
 • هزینه‌هایمربوط به تامین اعتبار
 • هزینه‌های ترویجی

همچنین در نظر گرفتن هزینه‌های متغیر که از جمله آنها می‌توان به هزینه‌های کلی ارسال سنگ که کالایی سنگین و خاص می‌باشد به مقصد، تعیین هزینه نوع ارسال و دریافت بیمه نامه، هزینه‌های گمرکی، هزینه واسطه‌ها و…، اشاره کرد.

تشریفات و روند صادرات سنگ از گمرک بوشهر

 

مدارک مورد نیاز برای صادرات سنگ از بوشهر

 

پس از طی مراحل فوق نوبت به انجام امور صادرات سنگ از بوشهر خواهد رسید در این مرحله نیاز است که صادر کننده مدارک لازمی را جهت صادرات سنگ از بوشهر تهیه کرده و به اداره گمرک تحویل دهد. در این بخش به معرفی این مدارک خواهیم پرداخت.

 • پروفرما یا پیش فاکتور

پروفرما یا پیش فاکتور در واقع برگه‌ای است که حاویاطلاعات پایه و مهمی مانند مشخصات کالای مورد نظر و صادر کننده آن است. پروفرما یا پیش فاکتور در واقع سندیاست که جهت اعلام قیمت محصول و نحوه عرضه آن به تحویل گیرنده یا مشتری ارائه می‌شود.

 • بارنامه

بارنامه در واقع رسیدی است که از طرف حمل کننده کالا به عنوان ضمانتی برای رساندن کالا به مقصد مورد نظر تنظیم می‌شود. در بارنامه اطلاعاتی از قبیل نوع کالا و مشخصات صادر کننده وجود خواهد داشت.

 • گواهی مبدا

در صاردات سنگ، گواهی مبدا در واقع سندی است حاوی مشخصات کالا که برای تایید مبدا کالا صادر می‌گردد.

 • فاکتور تجاری

فاکتور تجاری همان فاکتور متداول در تمام تجارت‌ها است که از سمت فروشنده کالا برای ارائه خدمات، محصول، مشخصات محصول و قیمت آن برای خریدار صادر می‌گردد.

 • اظهارنامه کالا به گمرک

اظهار نامه کالا در واقع ارائه تمامی مشخصات و موارد مربوط به کالا و صادرات آن است که باید به صورت شفاف و دقیق از سمت صادر کننده به اداره گمرک تحویل داده شود.

 • رسید انبار گمرک

رسید انبار گمرک در واقع مهمترین سند مالکیت کالا یا محصول در گمرکات برای صادرات سنگ است. این قبض از سوی انبار دار گمرک در زمان اخذ کالای مورد نظر برای مالک صادر خواهد شد.

 • گواهی نامه بازرسی کالا از گمرک

زمانی که قرار است یک کالا مانند سنگ میان دو کشور مختلف داد و ستد شود، برای اطمینان طرفین از صحت محصول، شرکت‌های بازرسی مشخص و بین‌المللی برای تایید کالا از کالای مورد نظر بازرسی خواهند کرد و پس از آن گواهی مشخصی به نام گواهی نامه بازرسی کالا از گمرک صادر می‌نمایند.

 • بیمه نامه کالا

بیمه نامه در واقع قرار داد و ضمانتی است که یک طرف قرار داد متقبل کرده و در طی آن موظف می‌شود که ضمن دریافت وجه مورد نظر از سوی دیگر تمام خسارات و آسیب‌های احتمالی به بار را جبران نماید.

 • عدل بندی کالا

عدل بندی در واقع به نوع بسته بندی و چیدمان کالا در بار اشاره دارد و در زمان ترخیص کالا از گمرکات بسیار اهمیت خواهد داشت.

در پایان

به طور کلی باید گفت که فرآیند صادرات به ویژه صادرات سنگ از گمرک بوشهر کاری کاملا پیچیده و تخصصی خواهد بود که عدم آشنایی با جزییات آن می‌تواند خسارات و صدمات جبران ناپذیری به صادر کننده و وارد کننده کالا بزند؛ بنابراین بهتر است قبل از انجام این کار بسیار در مورد آن تحقیق کرده و یا کار را به دست افراد متخصص در این زمینه سپرد.

 البته ما در این مقاله سعی کردیم تا به بررسی روند صادرات سنگ از بوشهر پرداخته و مطالب مهم در این مورد را تا حد امکان بیان نماییم

نقش سلام گمرک در صادرات

گروه بازرگانی سلام گمرک با بیش از ۱۰ سال سابقه صادرات و ترخیص کالا و خودرو و بهره‌مندی از تیم ترخیص کار متخصص، مجرب و آگاه به قوانین صادرات و ترخیص کالا و خودرو به شما اطمینان می‌دهد که در اسرع وقت و مناسب‌ترین قیمت، کالای شما را از صادر کند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۷ رای

نیاز به مشاوره دارید ؟ همین الان با ما تماس بگیرید

با شماره تلفن :   8174-2842-021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست