صادرات سنگ

بیش از 5 سال است که گروه تجاری آموزشی سلام گمرک در زمینه انجام خدمات گمرکی و لجستیک کالای صادراتی علی الخصوص صادرات سنگ فعالیت می‌کند. تجربۀ این سال‌ها به ما نشان داده است که سرعت و قیمت منصفانه و آگاهی به قوانین گمرکی و بازرگانی در افزایش کیفیت خدمت رسانی و رضایت صادر کننده نقش بسزایی ایفا می کند. دقیقاً همین نگاه بود که باعث شد ما وارد عرصۀ انجام خدمات گمرکی و لجستیک در زمینه صادرات سنگ شویم. به این امید که بتوانیم نقشی کوچک در بهبود و توسعۀ توسعه صادرات ایران عزیزمان داشته باشیم.

خسرو محمدی-سلام گمرک
time-icon

در سریعترین زمان ممکن خدمتگذاریم

money-back-icon-1

مدعی منصفانه ترین قیمت  هستیم

online-support-icon-1

همیشه پاسخگو و همراه شما هستیم

صادرات سنگ

امروزه با گسترش صنعت استخراج و سنگ تراشی و صادرات سنگ  در سراسر جهان و از جمله کشور ایران، این صنعت به یکی از پر سور ترین صنایع برای تجار و بازرگانان تبدیل شده است. کشور ایران که در واقع به لحاظ دارا بودن معادن سنگ جز ۸ کشور برتر دنیا می‌باشد نیز از این قاعده مستثنی نبوده است.

ایران می‌تواند در گروه صادرات غیر نفتی، سرمایه و ارز آوری بسیار بالایی برای کشور داشته باشد. از این رو، آشنایی با نحوه صادرات سنگ یا صادرات کالا از گمرکات کشور ایران مطلب مهمی است که آشنایی با آن برای هر تاجر یا بازرگانی که قصد صادرات سنگ را دارد الزامی خواهد بود.

بنابراین ما در این مقاله سعی داریم تا به بررسی انجام امور صادرات سنگ  پرداخته و موارد حائز اهمیت در این مورد را برای شما عزیزان بیان نمائیم.

از مزایای صادرات سنگ می‌توان گفت که به طور کلی صادرات سنگ از کشور ایران در واقع یکی پرسودترین تجارت‌های غیر نفتی در کشور محسوب می‌شود که این اتفاق به دلیل کیفیت بسیار بالای سنگ‌های ایرانی و همچنین تنوع بالا در ساختار و طرح‌های آن است که محبوبیت این صنعت را در جهان متمایز کرده است.

پیشرفت ماشین آلات حفاری و تراشکاری نیز از که موجب استخراج بیشتر و سریع‌تر سنگ‌ها از معادن شده است نیز از دیگر دلایل تاثیر گذار بر رونق این تجارت بوده است.در واقع می‌توان گفت که کیفیت سنگ‌های ایرانی در جهان با سنگ‌های کشورهایی همچون ترکیه، چین، اوکراین، ایتالیا و…، رقابت می‌کند و کشورهایی مانند ازبکستان، جمهوری آذربایجان، روسیه، عراق، استرالیا، هلند، چین و ترکیه از جمله کشورهای وارد کننده سنگ ایرانی هستند.

ترکیه و چین هم برخلاف این‌که خود تولید کننده هستند، همچنان از مشتریان و وارد کنندگان پر و پا قرص سنگ‌های زیبا و با کیفیت ایرانی هستند. شاید در نگاه اول این موضوع جالب و خوشایند به نظر برسد اما واقعیت آن است که برخی از بازرگانان تجارت سنگ در ایران، اقدام به فروش فله‌ای یا خام به کشورهای وارد کننده می‌کنند که این امر سبب حذف ارزش افزوده برای کشور خواهد شد و درواقع هیچ گونه سودی برای کشور نخواهد داشت.

طبیعی است که کشورهایی مانند ترکیه یا چین این سنگ‌های خام را با قیمتی بسیار ارزان‌تر خریده و پس از برش و فرآوری مجددا آن را به ایران و دیگر کشورها صادر نمایند.

صادرات سنگ ایران؛ مزایا و مشکلات

همان طور که در بخش‌های قبلی به آن اشاره شد، کشور ایران دارای معادن سنگی بسیار زیادی است که همین امر می‌تواند موجب افزایش و رونق صادرات این محصول به سایر کشورها شود. صادرات کالاهای مختلف از کشور ایران از گمرکات این کشور صورت می‌پذیرد که یکی از مهمترین این گمرکات، گمرک بندر بوشهر است که البته با موضوع اصلی مقاله ما که صادرات سنگ از گمرک بوشهر است کاملا در ارتباط خواهد بود.

. . .

بسته بندی جهت صادرات- صادرات سنگ از بوشهر

صادر کننده در این مرحله کالای توافق شده را طبق قرار قبلی با خریدار خود در کشور مقصد تهیه کرده و مطابق با استانداردهای آن منطقه بسته بندی می نماید تا برای ارسال از طریق زمینی، دریایی و یا هوایی آماده شود.

بسته بندی جهت صادرات- صادرات سنگ از بوشهر

صادر کننده سنگ ( کالا  ) باید مجوزهای لازم را از سازمان ها و ارگان های مربوطه و نهادهایی که در امر صادرات دخالت دارند، دریافت کند تا هنگام صدور کالا با مشکلی مواجه نشود.

حمل و اظهار کالای صادراتی جهت صادرات سنگ از بوشهر

در این مرحل بعد از بسته بندی اقدام به حمل کالا ( سنگ ) به گمرک  نموده و اظهار نامه صادراتی و یا خروجی خود را از آن سازمان اخذ نماید.

تهیه وسیله حمل-صادرات سنگ

بعد از بسته بندی و اخذ مجوزهای لازم  جهت صادرات سنگ ( کالا ) و اقدام به اظهار آن در  گمرک  باید  نسبت به تهیه وسله حمل جهت خروج کالا از مرز گمرکی و ارسال به کشور مقصد اقدام کرد .

اخذ گواهی مبدا و فاکتور

اخذ گواهی مبده برای صادرات-صادرات سنگ

بعد از گذر از مراحل فوق جهت صادرات سنگ ( کالا ) در این مرحله فاکتور فروش توسط صادرکننده  صادر شده و باید به تائید اتاق بازرگانی برسد. اتاق بازرگانی پس از مشاهده فاکتور فروش اقدام  به ارائه گواهی مبدا می نماید و اجازه خروج کالا از کشور را صادر می نماید.

خروج کالا از کشور

خروج کالای صادراتی- صادرات سنگ

در آخرین مرحله شرکت حمل جواز خروج کالا از گمرک را از صادرکننده کالا دریافت کرده و آن را پس از بارگیری به کشور مقصد حمل می کند.

مراحل ذکر شده در بالا خلاصه ای از کلیات مراحل صادرات سنگ ( صادرات کالا )از ابتدا تا انتها بود که تقدیم شما عزیزان گردید. که هر کدام از موارد فوق مراحل خاص خود و جزئیات خاص خود را دارد که در آینده بیشتر در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

مدارک مورد نیاز جهت صادرات سنگ

 • icon

  کارت بازرگانی

  اولین کار جهت صادرات کالا خصوصا صادرات سنگ داشتن کارت بازرگانی است . که این مهم را گوره تجاری آموزشی سلام گمرک جهت رفاه حال صادر کنندگان عزیز در صورت تمایل به عهده خواهد گرفت.
 • icon

  استاندارد و مجوزها و بازرسی کالا

  از اسناد مهم برای صادرات حسب مورد  مجوز استاندارد کالا یا مجوزهای مورد نیاز دیگر و گواهی بازرسی کالا متناسب با نوع کالا می باشد.

 • icon

  فاكتور و لیست عدلبندی

  برای صادرات سنگ خصوصا صادرات سنگ از گمرک بوشهر همچون سایر کالا نیاز به ارائه فاکتور بر اساس ارزش صادراتی اعلامی گمرک ایران و لیست عدلبندی که کلیه مشخصات کالا در آن ذکر شده باشد هست .
 • icon

  قبض باسکول و تاییدیه وزن VGM

  در زمان ورود خودرو حامل کالای صادراتی به گمرک و بعد از تخلیه خودرو ، وسیله نقلیه وزن خواهد شد و قبض صادر می شود که وزن تخلیه شده در  آن ذکر شده است که به قبض باسکول معروف است . ضمنا صاحب کالا باید فرمی معروف به فرم VGM را که وزن کالا را تایید میکند تکمیل و ارائه نماید.
 • icon

  اظهارنامه صادراتی

  بعد از ورود کالا به گمرک و اخذ مجوزها از سازمانهای مربوطه بر اساس اعلام ارزش کالای صادراتی اقدام به اظهار آن در سامانه جامع تجارت فرامرزی خواهند کرد.
 • icon

  گواهی مبدا

  بعد از اظهار همراه با پرینت اظهار نامه ، فاکتور ، پکینگ و درخواست بخ اتاق بازرگانی مراجعه نموده و درخواست صدور گواهی مبدا را خواهیم داد.
 • icon

  بارنامه و مانیفست

  با ارائه مدارک بالا به شرکت حمل اقدام به صدور بارنامه و مانیفست جهت صادرات کالای شما خصوصا صادرات سنگ از گمرک بوشهر  خواهد کرد.

مدارک ذکر شده بالا اصلی ترین مدارک مورد نیاز جهت صادرات سنگ می باشد.

صادرات سنگ ایران

مزایای تجارت و صادرات سنگ از گمرک بوشهر

گمرک بندر بوشهر در واقع با ۷۰ کشور در جهان در ارتباط است؛ اما این موضوع تنها مزیت این گمرک نخواهد بود. تجارت و صادرات سنگ از گمرک بوشهر دارای مزایای بسیار دیگری نیز می‌باشد که می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر معامله و به ویژه هزینه‌های آن بگذارد.

از جمله مهمترین مزایای گمرک بوشهر می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

فاصله کشور تا کشور وارد کننده
راه‌های ارتباطی مطلوب
تسهیلات ایجاد شده برای صادر کننده
امکانات این گمرک
امکانات مربوط به ترانزیت کالا و حمل و نقل استانی

به طور کلی باید گفت که بندر و گمرک بوشهر یکی از گمرکات مهم کشور ایران است که سابقه‌ای تاریخی و تجاری برای ایران دارد. بوشهر در واقع با دارا بودن ۱۴ کیلومتر طول، یکی از بزرگ‌ترین و معروف‌ترین بنادر به شمار می‌آید. بندر بوشهر قدمتی ۵۰۰۰ ساله دارد و به عنوان بندری که با ۷۰ کشور جهان در ارتباط است می‌تواند اهمیت بسیار زیادی در تجارت و کشور داشته باشد.

مفتخریم به همراهی شما در پیشبرد اهداف تجاری

با افتحار اعلام میکنیم که فقط طی  دی ماهه سال 1399 در زمینه صادرات سنگ فقط به یک کشور  بالغ بر 138417 هزار دلار در قالب 613 پالت با شرکت های صادر کننده همکاری نموده ایم . که تعدادی از این اظهارنامه ها را در زیر مشاهده خواهید نمود

سوالات متداول

با سلام، کد HS سنگ بازالت 25169000 می باشد و مجوز دفتر صنایع معدنی وزارت صمت را لازم دارد و معمولاً 20 تا 80 درصد به صورت خام عوارض دارد.

قیمت محموله های صادرات سنگ معمولاً بر اساس قیمت بازای هر فوت مربع یا مترمربع و بر حسب ضخامت سنگ، مشخص می شود

به نظر میرسد کوپ بیشتر نام تجاری باشد. چنانچه منظور سنگ مرمر و به صورت خام باشد، کد HS آن 25151110 می باشد. صدور آن با مجوز معاونت صنایع معدنی، وزارت صمت و پرداخت 25 درصد عوارض می باشد.

برای تفاوت آنها در خصوص 680221 باید به یک به یک خطی بالای آن توجه نمود که سنگ های ساختمانی است که فقط بریده یا اره شده و دارای سطح صاف یا یکپارچه باشند ولی اگر کار بیشتری روی آن انجام شده باشد در ردیف فرعی 680291 طبقه بندی می شود سنگ پولیش شده اگر مرمر، تراورتن و رخام باشد در ردیف فرعی 680291 قرار می گیرد.

کد HS اسلب و تایل پولیش شده سنگ مرمر (68022100)، سنگ تراورتن (68022100) و سنگ گرانیت (خارا) (68022300) می باشد و شامل عوارض صادراتی نمی شود.

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳۲ رای
تماس سریع ، همیشه پاسخگو هستیم