گمرک بوشهر ، ترخیص کالا و خدمات مرتبط با آن

کشور ایران نسبت به کشورهای همسایه خود در زمینه صادرات واردات کالا و محصولات مختلف بسیار قوی ظاهر شده است. بنادر مختلفی در سطح کشور وجود دارند که قطب صادرات و واردات به حساب می‌آیند. اما اصلی‌ترین بندر گمرکی کشور، بوشهر نام دارد.

این بندر گمرکی قدمت 5 هزار ساله دارد و همین مساله باعث شده است تا قدیمی‌ترین و مهم‌ترین بندر خلیج فارس به‌شمار رود. بد نیست بدانید که این بندر از سه جهت جنوب، غرب و شمال به خلیج فارس منتهی می‌شود و در واقع وجود نیروگاه‌ اتمی در این بندر، سبب رونق اقتصادی بیشتر آن شده است.

ایجاد ترافیک زیاد ترخیص کالا و صادرات محصولات در بندر بوشهر، دلیلی جز موقعیت جغرافیایی عالی آن ندارد. همچنین در این بندر، به صورت 24 ساعته امکان ترخیص کالا وجود دارد.

عمده فعالیت گمرک بوشهر چیست؟

برای این که بیشتر با گمرک بوشهر آشنا شوید، باید بدانید بیشترین تمرکز فعالیت خود را روی چه چیزی گذاشته است و بیشتر چه کالاهایی در این بندر ترخیص و صادر می‌شوند.

امکان واردات و صادرات تمامی کالاهای نفتی و غیرنفتی در بندر بوشهر وجود دارد.

میزان صادرات از بندر بوشهر نسبت به واردات خیلی بیشتر است، به‌طوری که تا نیمه اول سال 99، نسبت صادرات به واردات حدودا 46 برابر تخمین زده شده است.

ترخیص کالا از گمرک بوشهر

صادرات کالا از گمرک بوشهر

با توجه به آمارهای موجود تا نیم سال اول سال 99، می‌توان گفت این بندر صادرات کالاهای نفتی و غیرنفتی را به 28 کشور جهان انجام می‌دهد که از نظر موقعیتی به شرح زیر هستند:

 • 18 کشور در قاره آسیا
 • 6 کشور در قاره اروپا
 • 3 کشور در قاره آفریقا
 • 1 کشور در آمریکای جنوبی

ترکیه، افغانستان، پاکستان، کامرون، عراق، برزیل، چین، قطر، کره جنوبی، امارات متحده عربی، هند و چندین و چند کشور دیگر از جمله اصلی‌ترین کشورهایی هستند که صادرات کالاهای نفتی و غیر نفتی ایران به آن‌ها انجام می‌شود.

در میان این کشورها، بیشترین درصد صادرات به کشورهای چین و امارات متحده عربی اختصاص پیدا می‌کند. عمده کالاهایی که از گمرک بندر بوشهر به کشورهای مذکور صادر می‌شود عبارت است از:

 • محصولات پتروشیمی
 • مواد معدنی
 • میعانات گازی
 • سبزیجات
 • صیفی‌جات
 • آبزیان
استقرار گمرک در بندر بوشهر، یکی از فعالیت‌های این بندر است که این خود باعث می‌شود که این بندر با توجه به موقعیت جغرافیای و مجاورت خلیج فارس برای تجار و بازرگانان اهمیت زیادی داشته باشد. بندر بوشهر و گمرک بوشهر از بنادر مهم و همچنین فعال در حوزه خلیج فارس هستند.
قرار گیر‌ی گمرک در منطقه ویژه اقتصادی یکی از مواردی است که تجار را ترغیب به واردات و ترخیص کالا از گمرک بوشهر می‌کند که این مسئله باعث می‌شود تاجران از تخفیفات در سود بازرگانی بهره ببرند. برای اطلاع از تعرفه گمرکی و ارزش گذاری گمرک و استفاده از تسهیلات گمرکی و همچنین اطلاعات مورد نیاز در خصوص گمرکی و تخفیفات گمرکی سایت‌های زیادی وجود دارند.

آنچه باید درباره واردات کالا از گمرک بوشهر بدانید

آنچه باید درباره واردات کالا از گمرک بوشهر بدانید

بندر بوشهر مبادله کالا با کشورهای زیادی انجام می‌دهد و همین امر باعث شده است تا بوشهر مقصد صادرات کشورهای متعددی به حساب آید.

اصلی‌ترین کشورهایی که کالا و محصولات متنوع به ایران صادر می‌کنند و ترخیص کالای آن‌ها باید در بندر بوشهر انجام شود، به شرح ذیل هستند:

 • چین
 • امارات متحده عربی
 • فیلیپین
 • اسپانیا
 • کره
 • ایتالیا
 • روسیه
 • ژاپن
 • اکوادور

مهم‌ترین محصولاتی که از کشورهای مذکور صادر می‌شود و ترخیص آن به‌عنوان کالای وارداتی باید در بندر بوشهر انجام گیرد، عبارت است از قطعات خودرو، قطعات موتورسیکلت، لاستیک، بلبرینگ، شیرآلات صنعتی، موز و برنج.

محاسن گمرک بوشهر چیست؟

مسلما گمرک بندر بوشهر به خاطر خصوصیات و ویژگی‌های منحصربه‌فرد، بسیار مورد توجه تاجران داخل و خارج از ایران قرار گرفته است. ازجمله این ویژگی‌ها می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • 23 درصد تخفیف ویژه گمرکی
 • حمل و نقل با بیشترین سرعت ممکن
 • تخلیه بار در طول 24 ساعت
 • وجود راه‌های ارتباطی متعدد به کشورهای همسایه
 • معافیت گمرکی برای بعضی کالاهای خاص
 • گنجایش بالا (3 میلیون تن کالا در طول یک سال)
 • داشتن انبار سرپوشیده با مساحت زیاد
 • نیاز نداشتن به تشریفات گمرکی برای ترخیص کالا
 • داشتن انبار با قیمت بسیار مناسب
 • نزدیک بودن به منطقه ویژه اقتصادی پارس
 • داشتن مرز دریایی زیاد با خلیج فارس

مشکلات گمرک بوشهر چیست؟

مسلما جدای از مزایا، گمرک بندر بوشهر با مشکلاتی هم دست‌به‌گریبان است. یکی از این مشکلات مربوط به مدت زمانی است که ترخیص کالا از بندر بوشهر به خود اختصاص می‌دهد. مسئولان در تلاش هستند تا معایب و مشکلات این چنینی را در سریع‌ترین زمان ممکن برطرف کنند.

زمانی که تشریفات گمرکی برای ترخیص کالا از گمرک بوشهر کاهش پیدا کند، مسلما تاثیر مستقیمی روی حجم کالای ترخیص شده و رونق بیشتر گمرک خواهد داشت.

یکی از مشکلاتی که در حال حاضر تا حد ممکن برطرف شده، مباحث مربوط به نقدینگی و رسیدگی‌های خارج از نوبت بوده است. برای حل این مشکل، الکترونیکی کردن و هوشمند‌سازی فرآیند ترخیص و صادرات کالا توسط تاجران مد نظر قرار گرفته است.

آیا ترخیص خودرو از گمرک بوشهر انجام می‌شود؟

در بخش‌های گذشته به ترخیص قطعات مربوط به خودرو از گمرک بندر بوشهر اشاره کردیم. اما آیا می‌دانستید که ترخیص خودرو هم از گمرک بندر بوشهر انجام می‌شود؟

اصولا بخشی از خودروهای وارداتی که امور مربوط به ترخیص آن‌ها در بندر بوشهر انجام می‌شود، به صورت کانتینری وارد بندر می‌شوند.

بد نیست بدانید که خودروهای ترخیصی باید یک سری شرایط خاص داشته باشند که گاهی ممکن است این شرایط دستخوش تغییرات شود. مثلا خودروهای خارجی با ظرفیت زیر 2500 سی‌سی را می‌توان بدون مشکل و دردسر از بندر بوشهر ترخیص کرد.

برای آشنایی با نحوه ترخیص خودرو از گمرک بندر بوشهر، بهتر است با شرکت‌های بازرگانی معتبر و شناخته‌شده‌ای همچون گمرک سلام در ارتباط باشید که در ادامه با آن بیشتر آشنا خواهید شد.

معرفی راه‌های ارتباطی با گمرک بوشهر

یکی از راه‌های دسترسی پیدا کردن به اطلاعات مورد نیازو اخبار روز، مراجعه به پورتال گمرک بوشهر است. آدرس این پورتال عبارت است از https://bushehr.irica.ir/.

در صورتی که متقاضی به برقراری ارتباط مستقیم با ناظر یا مدیرکل گمرکات استان بوشهر تمایل داشته باشد، می‌تواند از طریق باکس مربوطه در پورتال گمرک بندر بوشهر اقدام کند.

همچنین از طریق شماره پیام‌گیر 200045100، می‌توانید نقطه نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را با مسئولان مربوطه به اشتراک بگذارید.

سلام گمرک نامی مطمئن برای ارائه خدمات مربوط به گمرک بوشهر

شرکت بازرگانی سلام گمرک یکی از بهترین شرکت‌های بازرگانی فعال در زمینه صادرات و ترخیص کالا و محصولات متنوع از طریق گمرک بندر بوشهر است.

این شرکت باکیفیت‌ترین خدمات را ارائه می‌دهد و توانسته است با همکاری بهترین و موفق‌ترین ترخیص‌کار گمرک بوشهر، فرآیند پیچیده و پردردسر ترخیص محصولات و کالا از گمرک این بندر قدیمی را به‌مراتب سریع‌تر و بدون مشکلات رایج پیش ببرد.

نقش سلام گمرک در ترخیص کالا از گمرک

یکی از اصلی‌ترین خدمات این شرکت، ترخیص از گمرک جنوب کشور است. این شرکت همواره آماده است با بهره گیر‌ی از تیم تخصصی و با تجربه ترخیص کالا خود به بهترین نحوه ممکن و با سرعت و دقت بالا کلیه خدمات گمرکی و بازرگانی بازرگانان و تجار محترم را انجام دهد..

بزرگترین تاجران ایرانی که زمان کافی برای انجام امور ترخیص و صادرات کالاهای مختلف به اقصی نقاط این کره خاکی را ندارند، تنها کافی است که به شرکت بازرگانی سلام گمرک اعتماد کنند و انجام امور مربوطه را به آن‌ها بسپارند.

تیم حرفه‌ای سلام گمرک بیش از 20 سال در زمینه حمل و نقل دریایی سابقه دارند و تقریبا 5 سال در زمینه ترخیص کالاهای صادراتی در گمرک بندر بوشهر مشغول به فعالیت هستند.

سخن نهایی

گمرک‌ها نقش بسیار مهمی در اقتصاد یک کشور ایفا می‌کنند و یک مکان بسیار مهم برای انجام کارهای مربوط به صادرات و واردات محسوب می‌شوند.

گمرک بوشهر یکی از گمرک‌های بسیار کلیدی ایران است که در بالا توضیحات مفصلی درباره آن دادیم و بدون شک انجام کارهای مربوط به این گمرک باید به دست شرکتی مطمئن و حرفه‌ای انجام شود که سلام گمرک بهترین انتخاب است.

سوالات رایج

اجازه دهید در این قسمت به یک سری از سوالات رایج درباره گمرک بندر بوشهر پاسخ دهیم.

هزینه ترخیص کالا از گمرک بوشهر چقدر است؟

این هزینه شامل چند هزینه مجزا از قبیل انبارداری، بارگیری، کارشناسی، تخلیه، باربری و غیره خواهد بود که هنگام ترخیص از صاحب کالا یا نماینده او گرفته می‌شود.

ترخیص خودرو از گمرک بوشهر چگونه انجام می‌شود؟

متقاضی در ابتدا باید ثبت سفارش در وزارت بازرگانی انجام دهد و در مرحله دوم، پروفروم را ارائه کند. انجام دادن امور بانکی باید در مرحله سوم انجام شود. زمانی که خودرو به منطقه گمرکی وارد شد، متقاضی موظف به دریافت مجوز است.

وقتی مجوز ترخیص صادر شد، فرد می‌تواند خودروی وارداتی خود را از گمرک بندر بوشهر ترخیص کند.

چرا گمرک بوشهر رونق پیدا کرده است؟

رونق گمرک بندر بوشهر دلایل بسیار زیادی دارد که اصلی‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • موقعیت جغرافیایی فوق‌العاده خوب
 • اعمال تخفیفات خاص بر روی بعضی هزینه‌ها
 • کم‌هزینه بودن دپوی کالا در گمرک
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

نیاز به مشاوره دارید ؟ همین الان با ما تماس بگیرید

با شماره تلفن :   8174-2842-021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست