اخبار اقتصادی

گلایه بازرگانان از اصرار بانک چینی بر مبادله با یوآن

گلایه بازرگانان از اصرار بانک چینی بر مبادله با یوآن
فریدون وردی‌نژاد، مشاور دبیرکل اتاق تهران در امور چین و سفیر اسبق ایران در چین

چینی‌ها در یک سال گذشته شیوه تعاملات بین‌المللی خود را تغییر داده و تلاش می‌کنند در خصوص ضوابط، معیارها و توافقات تجاری و بین‌المللی مسئولانه‌تر عمل کنند. عضویت در نهادهای بین‌المللی، اصلاح قوانین و رویه‌های اقتصادی جاری در زمینه‌های مختلف از جمله گمرک و بانک از مسائلی است که چین حساسیت بیشتری نسبت به آن به خرج می‌دهد. بر این اساس این کشور تعهد بیشتری نسبت به اجرای ضوابط مربوط به پولشویی نشان داده و مقررات آن سخت‌تر از گذشته در چین اعمال می‌شود.

با توجه به سخت‌گیری بیشتر چین در اجرای قوانین حساب‌های بعضی دانشجویان و افراد ایرانی در چین بسته شد که بیشتر جنبه اصلاح روش‌ها و مقررات را داشت تا یک تصمیم سیاسی مرتبط با تحریم‌ها باشد. این مساله باید توسط دیپلمات‌های دو کشور و هم چنین نمایندگانی از وزارتخانه‌های مسئول در اقتصاد و تجارت ایران و چین مورد بررسی قرار بگیرد.

در چین بانک کونلون به طور اختصاصی به مبادلات ایرانیان با چین می‌پردازد که هزینه بالای خدمات در این بانک مورد انتقاد است. به طور طبیعی انحصار در اقتصاد پیامدهایی مثل رانت، باریک شدن راه‌های ارتباطی و افزایش قیمت را به دنبال دارد.

گله فعالان اقتصادی کشورمان از بانک کونلون بیشتر ناشی از تلاش این بانک برای مبادله با یوآن و اجتناب از مبادله با یورو و دلار است. این مساله باعث شده است هزینه‌ها و کارمزدهای خدمات بانکی در این بانک بیشتر و شرایط برای تجار ایرانی سخت‌تر شود. به تازگی اخباری از همکاری چند بانک کوچک دیگر چینی با تجار ایرانی منتشر شده است که می‌تواند از مشکلات فعلی بکاهد.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.