وزارت بهداشت درک درستی از اقتصاد و واردات دارو ندارد

وزارت بهداشت درک درستی از اقتصاد و واردات دارو ندارد
▫️ناصر ریاحی، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران و رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو:

واردات دارو به‌اندازه ارزی که دولت تخصیص می‌دهد در جریان است. چند بانک در اروپا حواله ارز را قبول کرده‌اند. واردکنندگان از تخصیص ارز رضایت دارند اما هم چنان مشکل نقدینگی این واحدها پابرجاست.

اگر ریال دارو به‌موقع به واردکنندگان داده شود، یعنی در فاصله ۳ تا ۵ ماهه پس از واردات، در زمینه تهیه دارو به مشکل نخواهیم خورد و البته زمانی که از یک سال تأخیر در پرداخت پول واردکنندگان می‌گوییم، منظورمان یک سال پس‌ازاین موعد ۳ تا ۵ ماهه است. خود ما درخواست کردیم که ارز دولتی به ما ندهند تا بتوانیم ارز را از صرافی تهیه کنیم و اگر راه‌های دیگر بسته بود ارز تخصیص دهند.

مشکل اساسی و اصلی در وزارت بهداشت ناشی از رویه و سنتی است که می‌گوید وزیر بهداشت و معاونان او حتی معاون مالی و اداری باید پزشک باشد. حتی معاون حقوقی وزیر بهداشت هم پزشک است که لزوماً چیزی از اقتصاد نمی‌دانند. کسی منکر تلاش‌ها و زحمات آن‌ها نیست اما این افراد در امور اقتصادی هیچ تجربه و تخصصی ندارند. روسای بیمارستان‌ها پزشک هستند درحالی‌که بیمارستان یک واحد اقتصادی است.

میزان تولید داروی بیماری‌های نادر در دنیا بسیار کم است و این داروها فوق‌العاده گران است. تا جایی که من اطلاع دارم در دنیا به‌جز کشورهای پیشرفته و ثروتمند مثل سوئد، کانادا و آلمان و … کشورهای کمی این دارو را پوشش می‌دهند.

متن کامل گفت‌وگوی سایت خبری اتاق تهران با ناصر ریاحی را اینجا بخوانید:

 

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.