واردات از چین در دوران کرونا

در مورد چه چیزهایی صحبت می کنیم؟ ویروس کرونا و مشکلات واردات از چین در دوران کرونا روند واردات از چین و علت موفقیت چینی ها در ایران عوامل موثر…
Instagram
Telegram
واردات از چین
time-icon

در سریعترین زمان خدمت رسان هستیم

online-support-icon-1

هفت روز هفته پاسخگو هستیم

با قیمت منصفانه در خدمت شما هستیم

 قبل از هرچیزی، اگر نیاز به خدمات ما دارید روی دکمه تماس کلیک کنید!

تلفن پاسخگویی سریع 0935

تلفن سانترال

واتس آپ

در مورد چه چیزهایی صحبت می کنیم؟

  • ویروس کرونا و مشکلات واردات از چین در دوران کرونا
  • روند واردات از چین و علت موفقیت چینی ها در ایران

  • عوامل موثر در واردات از چین

.

اولین روابط اقتصادی کشور ایران با چین به زمان اشکانیان برمی گردد و در زمان حکومت صفویه این روابط به سرعت پیشرفت چشم گیری داشت. در نقاط غربی چین اشعار شاعران ایرانی در کتیبه‌هایی نوشته شده است که همین نشان دهنده روابط حسنه بین دو کشور است. همچنین جاده ابریش مکه از ارتباط اقتصادی خوب دو کشور به وجود آمد.

کشور چین یکی از اصلی ترین و مهم ترین کشورهایی است که واردات کالا از آن به ایران انجام می شود و حجم بالایی از واردات کالا به ایران متعلق به این کشور است. به عنوان مثال طبق آماری که در سال 1399به عمل آمد نشان می دهد که کشور چین رتبه نخست را در تجارت با ایرانبه خود اختصاص داده است. البته با بررسی آمار سالهای گذشته مشاهده می شود که معمولا در واردات کالا به کشورمان، دو کشور چین و امارات رتبه های اول و دوم را دارند و در رتبه های بعدی کشور ترکیه، آلمان و کره جنوبی حجم زیادی از واردات کالا به ایران را بر عهده دارند. اگرچه با ایجاد و شیوع بیماری کرونا دامن تجارت خارجی کشورهای مختلف تحت تاثیر قرار گرفت و مبادلات ایران و چین نیزدچار آسیب های جدی شد.

ویروس کرونا و مشکلات واردات از چین در دوران کرونا

همانطور که مطلع هستید برای اولین بار ویروس کووید ۱۹ در چین کشف و نام‌گذاری شد و ژنوم آن به همه جای دنیابرای ساختن واکسن فرستاده شد تا برای این بیماری که گریبان کل جهان را گرفته دارویی ساخته شود. با پیشرفت این بیماری در ژانویه 2020، در کل دنیا حدود ۳۰ درصد از تجارت بین‌المللیرا تحت شعاع قرار داد و اثر آن بر تجارت کشور ما با چین را نیز بیش از ۳۰ درصد کاهش داد.

نوع صادرات کشور ما به هر جایی از دنیا به این صورت است که بیش از ۵۰ درصد، شامل کالاهاییمانند پتروشیمی‌ها و فراورده‌های نفتی است که پایه قیمتی خود را از نفت به دست می آورند. قیمت این کالاها در سه‌ماهه نخست سال به‌شدت رو به کاهش بود و به یک‌چهارم قیمت قبل از کرونا رسید. بر اثر این مسئله، در چهار ماهه نخست سال ۲۰۲۰ مجموع مبادلات ما با چین حدود ۴۱ درصد کاهش پیدا کرد.

اما با همه اثرات منفی که بیماری کرونا بر واردات و صادراتی در کل جهان و کشور ما داشته است، اما بنا به نظریه های کارشناسان همین موضوع دریچه جدیدی را بین ایران و چین باز کرد. تا قبل از کرونا ارتباط ما با چین، فقط در حیطه سیاسی و تجاری بود و مردم ایران و چین از یکدیگر شناختی نداشتند. هر چند در سال‌های اخیر وضعیت بهتر شده و مثلاً تعداد دانشجویان حاضر از هر کشور در طرف دیگر به‌شدت زیاد شده است، اما دو ملت آن‌طور که باید با یکدیگر ارتباط برقرار نشده است.

واردات کالا از چین به ایران

عوامل موثر در واردات از چین

در وارد کردن کالا از چین به عوامل مختلفی بستگی دارد. از موارد مهم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تسلط به زبان چینی و فرهنگ آنها
  • اطلاع از قوانین و مقررات تجارت
  • توجه به نیازهای وراداتی در کشور

روند واردات از چین و علت موفقیت چینی ها در ایران

در روند واردات کالا اصلی ترین و مهم ترین نکته ای که بایدتوجه شود این است که چه کالاهایی برای وارد کردن مناسب هستند و چه کالایی مورد نیاز جامعه است. به طور کلی برای تجارت با هر کشوری باید نسبت به بازار آن کشور شناخت درست و صحیحی داشت وکالاهای وارداتی مورد تقاضا باشدواطلاعاتی دقیق از قوانین و مقررات آنداشته باشید.

امروزه با مشکلاتی که کشور ما دارد از قبیل بیماری نشناخته کرونا و تحریم های گسترده ای که وجود دارد،واردات از چین در دوران کرونابخش زیادی از واردات کشورمان را تشکیل می دادکه ارتباط خود را با ایران حفظ کردهبود. کشور چین جز معدود کشورهایی است که با تحریم ها همراه نبوده،بنابراین وارد کردن کالا از چین با شرایط حال حاضر کشورمان کار چندان سختی به نظر نمی رسید.

امروزه موفقیت کشور چین در صادرات کالا در کل دنیا و همچنین برای کشورمان بر کسی پوشیده نیست. نکته ایکه در مورد موفقیت چینی ها در واردات کالا به ایران می توان اشاره کرد این است که تولید کنندگان چینی نسبت به نیازهای مصرف کنندگان ایرانی و بازار ایرانی، شناخت کاملی دارند و بیشتر اجناسی که تولید می کنند مورد پسند و سلیقه مصرف کنندگان ایرانی است. به عنوان مثالمی توان به  واردات خودروهای شاسی بلند چینی یاگوشی های چینی اشاره داشت که حجم زیادی از بازارهای ایران را به خود اختصاص داده و تقاضای زیادی هم از طرف کاربران دارند.

انواع کالاهای وارداتی از چین

کالاهای وارداتی از چین در دو دسته کالاهای صنعتی و مصرفی طبقه بندی می شوند و میزان حداقل سرمایه برای واردات از این کشور، بستگی به این دارد که کدام یک از این دو دسته را میخواهید وارد کنید. در ادامه توضیح کوتاهی در مورد این دو دسته کالا ارائه می دهیم.

واردات کالا از چین

 کالاهای وارداتی از نوع صنعتی

کالاهای صنعتی که بیشتر مورد نیاز صنایع، کارخانجات و واحدهای تولیدیهستند و توسط این گروه از صنایع و کارخانجات به کشور وارد می‌شود.ایندسته از کالاها معمولا برای تکمیل فرایند ساخت یک کالای دیگربه کار می رود و در واقع نوعی واردات تخصصیمحسوب می شوند.

کالاهای وارداتی از نوع مصرفی

اما گروه دیگر از کالاهای وارداتی از چین، لوازم و مواد مصرفی را شامل می شود.

بهترین روش برای واردات کالا از چین

ایران گمرکات، بنادر و فرودگاههای مختلفی در جهت صادرات و واردات کالا به روش‌های مختلف دریایی، هوایی و زمینیدارد و آمارها نشان می‌دهد بیشترین میزان واردت کالا از کشور چین از برخی گمرکات خاص انجام می شود. البته انتخاب هر کدام از این روش‌ها ی گفته شده بسته به میزان هزینه، نوع کالا و هزینه‌های حمل کالا دارد.به عنوان مثال، برخی از کالاهایی که مواد غذایی و خوراکی هستند بهتر است هوایی و زودتر به کشور وارد شوند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای
تماس سریع ، همیشه پاسخگو هستیم